NSA prý Merkelovou špehovala 11 let. A Obama o tom věděl

Berlín - Německá média zveřejňují další sousta z dokumentů, které z amerických tajných služeb vynesl jejich bývalý pracovník Edward Snowden. Odposlouchávání německých politiků bylo podle nich dlouhodobější a mnohem důslednější, než dosud Američané přiznávali. Tajná služba NSA prý kancléřku Angelu Merkelovou špehovala celkem 11 let. Prezident Barack Obama o tom byl v roce 2010 informován, akci ale nezastavil, píše německý Bild am Sonntag. NSA to popírá.

Americký prezident Barack Obama byl podle posledních zpráv osobně informován o tajném sledování Angely Merkelové před třemi lety. Německý list tvrdí, že Obama agentuře NSA povolil ve špehování kancléřky pokračovat. Americký prezident se prý dozvěděl o tajném sledování od generála Keitha Alexandera, tehdejšího šéfa NSA, tvrdí Bild am Sonntag.

Obama údajně popřel, že by o špehování věděl

Poslední zvrat ve špionážním skandálu v USA přichází krátce poté, co vyšlo najevo, že Obama zřejmě během telefonického rozhovoru minulý týden Merkelovou ujistil, že o špehování nic nevěděl. Ve skutečnosti NSA kancléřku odposlouchávala a měla k dispozici i její SMS zprávy, říká Bild.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP/
Autor: Michael Sohn

Americké tajné služby prý odposlouchávaly mobil kancléřky Merkelové už od roku 2002 - tedy ještě tři roky předtím, než stanula v čele vlády.

Podle německého časopisu Der Spiegel měly údajně americké rozvědky NSA a CIA v Praze a dalších 79 místech světa společná tajná pracoviště. Zpravodajci údajně s pomocí výkonných moderních antén sledovali komunikaci berlínských vládních institucí. Ministr vnitra už řekl, že pokud by se to potvrdilo, bylo by to porušení německých zákonů na německé půdě, za které by žádal potrestání odpovědných osob.

Národní agentura pro bezpečnost (NSA)
Zdroj: ČT24

Německo a Francie chtějí s Washingtonem do konce roku dojednat, že nebude špehovat ani jejich politiky ani občany. Žádají ne slova, ale činy a záruky, že do věcí suverénních evropských států Američané už nahlížet nebudou.

Němci chtějí po Obamovi omluvu

Špehování Merkelové vyvolalo pobouření napříč celým německým politickým spektrem. Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny Němců si myslí, že by se měl Obama kancléřce osobně omluvit. Šedesát procent Němců tvrdí, že aféra silně nebo velmi silně poškodila americko- německé vztahy.

Video Události o novinkách v aféře se špehováním Merkelové
video

Události o novinkách v aféře se špehováním Merkelové