Inspektoři se nedostali na všechna místa, kde jsou syrské chemické zbraně

Washington – Na 41 místech ve 23 lokalitách skladovala Sýrie chemické látky a sloučeniny důležité pro výrobu chemických zbraní. Informoval o tom ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Její inspektoři se však z bezpečnostních důvodů ve stanoveném termínu, tj. do 27. října, nedostali na všechna místa. OSN dala OPCW obhlédnout syrská zařízení na výrobu chemických zbraní a zbraně samotné zlikvidovat.

Sýrie měla podle nařízení Rady bezpečnosti OSN do 27. října poskytnout podrobnosti o svém chemickém programu a také dodat podklady pro zničení chemických zbraní i všech zařízení, která s nimi souvisejí. Podle OPCW tak Damašek učinil, ovšem inspektoři se nedostali na všechna místa, kde mají chemické zbraně být nebo vznikat. Üzümcü uvedl, že na dvě místa se zástupci OPCW nedostali z bezpečnostních důvodů. Neuvedl však, která ze stran syrské občanské války byla za bezpečnostní komplikace práce inspektorů odpovědná. Podle zdroje agentury Reuters však ani jedno místo, kam se inspektoři nedostali, není z hlediska syrského chemického arzenálu podstatné.

Další termín, který mezinárodní společenství Sýrii stanovilo, vyprší 1. listopadu, dokdy by země měla vyřadit výrobny a zařízení, v nichž se chemické bojové látky plní do hlavic. Do poloviny příštího roku pak mají být zbraně zničeny nebo vyvezeny.

O zbraně hromadného ničení v Sýrii se začal svět zajímat po srpnovém chemickém útoku na předměstí Damašku. Z útoku obvinily některé vlády režim syrského prezidenta Bašára Asada, jednoznačný důkaz ale nepředložily. Hrozící mezinárodní intervenci nakonec zastavila Rada bezpečnosti OSN, která v září schválila rezoluci nařizující zničit syrský chemický arzenál. Damašek se podvolil.

Do Sýrie se vrátila obrna

Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím potvrdila výskyt obrny v Sýrii. Z 22 případů, které se prověřovaly, se nemoc podle agentury Reuters potvrdila zatím u deseti dětí. Sousední Libanon, který přijal mnoho syrských uprchlíků, kvůli tomu zahájil celoplošné přeočkování dětí do pěti let věku.
   
V Sýrii se kvůli dlouhodobým bojům zhroutil systém očkování. WHO v minulých dnech několikrát upozornila, že by to mohlo znamenat návrat obrny do Sýrie. „Existuje vysoké riziko, že se obrna začne šířit celým regionem,“ sdělil mluvčí WHO v Ženevě. Nemocní jsou z provincie Dajr az-Zaur.

Brahímí: Sýrii může postihnout osud Somálska

Zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí varoval, že pokud tamní konflikt nebude řešen, může se situace vyvinout podobně jako v Somálsku. Zmocněnec OSN a Ligy arabských států v minulých dnech projel země regionu a část syrské opozice mezitím vyloučila svou účast na konferenci s tím, že by to byla zrada. Syrská vláda dosud tvrdila, že na mírová jednání zatím není pravý čas.      
   
„Z historie víme, že po podobné krizi není cesty zpět,“ řekl Brahímí v rozhovoru. I když se prý debaty v Ženevě nezúčastní všichni, koho se konflikt týká, jedinou alternativou k dohodě je kolaps státních institucí v zemi, která je srdcem Blízkého východu. „Opravdu hrozí, že se situace bude vyvíjet podobně jako v Somálsku a že to bude ještě hlubší krize, než jakou jsme viděli v Somálsku,“ řekl Brahímí. O tom, že by účast na ženevské konferenci byla zradou, vydalo v neděli prohlášení 19 opozičních skupin. Podle nich se účastníci budou muset z takové zrady zpovídat před soudy. Exilová opoziční koalice má o případné účasti na konferenci rozhodnout 9. listopadu.

Odvolán místopředseda syrské vlády, který se sešel s Američany

Bašár Asad odvolal dnes z funkce místopředsedu vlády pro ekonomické záležitosti Kadrího Džámila, bývalého člena opozice, který se přiklonil k vládnoucímu režimu. Džámil přišel o místo poté, co se podle syrských zdrojů v sobotu setkal v Ženevě s americkým velvyslancem Robertem Fordem. Oba spolu prý jednali o přípravách mezinárodní mírové konference o Sýrii. Podle agentury SANA byl Džámil odvolán proto, že opustil bez dovolení svůj úřad a jednal za hranicemi Sýrie bez toho, aby záležitost konzultoval s vládou.