Další palestinští vězni dostanou svobodu. Izraelci protestují

Jeruzalém/Ramalláh - Přes tisíc Izraelců se včera sešlo před věznicí Ofer na západním břehu Jordánu. Demonstrovali proti rozhodnutí vlády, díky němuž se dostanou na svobodu další palestinští vězni. Z izraelských věznic dnes vyjde na svobodu celkem 26 Palestinců. Všichni skončili za mřížemi za teroristické útoky na Izraelce. Strávit tam měli dlouhá léta.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Bernat Armangue

Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu 13. srpna, stejně velká skupina vyjde z vězení dnes. Pět z vězňů je z pásma Gazy, ostatní ze západního břehu Jordánu. Právě je už vojáci dopravili z izraelských věznic do vězeňského zařízení v Oferu, odkud pak budou rozvezeni na své adresy.

Příbuzné obětí současný vývoj pobuřuje

Před věznicí se v pondělí shromáždilo 1 500 lidí a žádali, aby premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí změnil. Mezi demonstranty byli především příbuzní obětí palestinských teroristických akcí.

Jakub Szántó, blízkovýchodní zpravodaj ČT

„Nejde o politické vězně, jsou to lidé, kteří se dopustili kriminálních činů. A v tomto případě jde o vraždy. Propouštění vězňů je jednou ze symbolických rovin palestinské politiky. Provázejí je oslavy. V Gaze jsou vnímáni jako výkvět boje proti Izraeli – i když většinou byli jejich oběťmi civilisté.“


Mezi propuštěnými je Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů. Rabú si z těch, kteří dnes vyjdou na svobodu, odpykal v izraelském žaláři nejdelší dobu. Všichni násilné činy spáchali před podpisem první izraelsko-palestinské mírové dohody v roce 1993, i když někteří byli souzeni až po podpisu.

Propouštění Palestinců
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Mohammed Ballas

Příbuzné obětí obvolávala vězeňská služba předtím, než zveřejnila jména propuštěných na svém webu. Izraelka Varda Akivaová se takto dověděla v neděli večer, že osvobozen bude i vrah jejího syna. „Vláda nás zradila, není komu důvěřovat,“ řekla deníku The Jerusalem Post. To, že je propuštění součástí mírového procesu, ji nijak neuklidňuje, protože v možnost žít s Palestinci v míru nevěří. K věznici Ofer se vydala se svými zbylými čtyřmi dětmi.

Jejího syna zabili dva pachatelé. Jedním z nich byl izraelský Arab, který na současném seznamu není, ale má být ve skupině 104 propuštěných osob. „Budou na svobodě a za měsíc nebo dva se k terorismu vrátí. Lidé, kteří mají krev na rukou, se nezmění,“ řekla Akivaová.

Video Jakub Szántó o propouštění Palestinců
video

Jakub Szántó o propouštění Palestinců