Zahraniční média: ČSSD je časovaná bomba, za rozkol může Zeman

Bratislava/Berlín - Předčasné volby skončily a zahraniční média dál bedlivě sledují vývoj na české politické scéně – zejména rozkol uvnitř vítězné sociální demokracie. Slovenský tisk už označil ČSSD za časovanou bombu a hovoří o rozkladu strany. Za spor uvnitř strany podle něj nese vinu prezident Miloš Zeman. A současná situace může významně posílit ANO Andreje Babiše. Německá Nadace Konrada Adenauera pak hovoří o rozpadu polistopadového stranického systému. Posilují populisté, jimž analýza přisuzuje 61 z 200 poslaneckých křesel, ale i protisystémová KSČM. Parlamentní demokracie v Česku se proto ocitla v ohrožení.

ČSSD slibovala stabilitu, přináší opak

Situaci po předčasných volbách v Česku komplikuje rozkol mezi šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a stranickým křídlem v čele s prvním místopředsedou Michalem Haškem. Předsednictvo strany vyzvalo Sobotku k rezignaci a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu. Sobotka ale odejít odmítl a chce vést vlastní jednání o nové vládě.

„Z těsného vítěze předčasných voleb se stává největší hrozba politické stability v Česku,“ uvedly Hospodárske noviny. Dodaly, že konflikt uvnitř ČSSD může vyústit v její rozštěpení a posílit postavení podnikatele Andreje Babiše, jehož hnutí ANO skončilo ve volbách druhé za ČSSD.

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Dění v ČSSD si všímají i další listy. „Voličům slibovala, že vytvoří pevnou vládu, která nebude řešit svou existenci místo programu. ČSSD volby sice vyhrála, ale slib o stabilitě porušila ještě dříve, než o vládě začala jednat,“ poznamenal list Sme. Výkonný výbor ČSSD svým rozhodnutím neumožnit Sobotkovi vyjednávat o sestavení vlády se podle listu zcela přihlásil k prezidentu Zemanovi a jeho výhradně silovému, manipulativnímu a cynickému chápání politiky.

Hašek tak využívá nejen slabého volebního výsledku strany a převahy ve vedení ČSSD, ale i Sobotkovy slabosti, která se prý projevila v prezidentských volbách i při hlasování o vyslovení důvěry úřadující vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Zároveň ale místopředseda ČSSD podle Sme potápí vlastní stranu.

Andrej Babiš a Miloš Zeman (2002)
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Slovenský list Pravda o sporu mezi Sobotkou a Haškem

„Snaha odstřelit lídra vítězné strany těsně před zahájením rozhovorů o sestavení vlády může mít dalekosáhlé následky pro celé Česko. Msta Miloše Zemana někdejším spolustraníkům za to, že ho nepodpořili při jeho prvním pokusu stát se prezidentem před deseti lety, by se mohla lehce stát iracionální mstou vůči celé české politice.“


Také britský server BBC News zmiňuje vztahy Haška s českým prezidentem. Zpravodaj BBC Rob Cameron označuje hejtmana za „muže v čele vzpoury“ a připomíná, že si jsou Hašek se Zemanem blízcí. Přitom právě Zeman bude jmenovat příštího premiéra. BBC označuje za skutečného vítěze voleb Babišovo ANO, středovou stranu bojující proti korupci.

Češi chtějí rychlé řešení, politické vzdělání je nízké

Německá Nadace Konrada Adenauera (KAS), která je těsně napojená na německé křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové, hovoří o rozpadu stranického systému a zklamání Čechů z vývoje po roce 1989. „Voliči vystavili české demokracii 24 let po sametové revoluci špatné vysvědčení. Volební výsledek působí jako nálož v dosavadním českém politickém systému,“ uvádí KAS. Podle ní bude sestavování vlády obtížné kvůli roztříštěnosti Poslanecké sněmovny, do níž se dostalo sedm stran, situaci pak dále komplikují vnitřní spory uvnitř ČSSD.

KAS připomíná korupční aféry a varuje, že vztek voličů na tradiční strany a podpora populistů mohou představovat nebezpečí pro parlamentní demokracii v Česku. „Míra politického vzdělání je v Česku malá. Voliči hledají rychlá řešení a charismatické vůdce, místo aby sami převzali odpovědnost a začali řešit klíčové problémy české politiky,“ uvádí nadace.

Úplatek
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStockphoto

Lidé volili Babiše, protože jeho bohatství nespojují s korupcí

Vzestup populistických uskupení v Česku spojuje s korupcí také levicový berlínský deník TAZ. „Volby, které se v pátek a v sobotu konaly v Česku, byly protestem proti tomu, co přišlo po komunistech a po Státní bezpečnosti. Protestem proti postkomunismu a jeho korupčním nešvarům,“ napsal list. Podle něj uspěl Andrej Babiš, jehož hnutí ANO získalo téměř 19 procent hlasů, především proto, že voliči jsou přesvědčeni, že ke svému miliardovému jmění přišel bez uplácení.