Muž, který téměř oslepil šéfa moskevského baletu, se u soudu přiznal

Moskva – Jurij Zaruckij se dnes před moskevským soudem přiznal, že v lednu zaútočil kyselinou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina. Ten už podstoupil v Německu 23 operací, následky poleptání očí ale podle lékařů ponese navždy. K baletnímu souboru slavné moskevské divadelní scény se v září vrátil.

Zaruckij dnes ale odmítl tvrzení žaloby, že útok spáchal po dohodě se sólistou baletu Pavlem Dmitričenkem. Právě Dmitričenka, který měl s Filinem dlouhodobé spory, žalobci označují za inspirátora útoku, který šéfa baletu téměř připravil o zrak. Podle obžaloby Dmitričenko zosnoval akci proto, že nesouhlasil s obsazováním hlavních baletních rolí a s rozdělováním mzdových bonusů. Pokud porota označí trojici obžalovaných za viníky, hrozí jim 12 let vězení.

V procesu jsou obžalováni tři údajní pachatelé: kromě Zaruckého a Dmitričenka ještě Andrej Lipatov. Ten Zaruckého na místo činu v centru Moskvy dovezl autem. Všem třem hrozí až 12 let vězení. Další líčení se bude konat 3. listopadu.

Zaruckij dnes soudcům řekl, že vinu částečně uznává. „Přiznávám, že jsem na Filina zaútočil. Nepřiznávám ale, že jsem to učinil ve spolčení s Dmitričenkem a Lipatovem,“ prohlásil. Podíl na útoku kyselinou odmítá i Dmitričenko. „Žádný společný zločinný úmysl jsme neměli, se Zaruckým jsem jen hovořil o práci ve Velkém divadle. O útok na Filina a těžké poškození jeho zdraví jsem ho nežádal,“ řekl Dmitričenko soudu.

Dmitričenkovu situaci komplikuje fakt, že při policejním výslechu před zahájením soudu částečně vinu přiznal. Připustil totiž, že se Zaruckým útok na Filina domlouval a zaplatil za něj 50 tisíc rublů (zhruba 30 tisíc korun), i když o kyselině prý nebyla řeč - objednal si prý jen fyzické napadení. Za Dmitričenka se však postavily stovky jeho kolegů a zaměstnanců divadla. V otevřeném dopise vyjádřili názor, že Dmitričenko na sebe vzal vinu pod údajně brutálním nátlakem policie.

Dmitričenko dnes naopak před soudem obvinil Filina, že zneužíval mladé tanečnice a rozdával role podle toho, jak mu která z nich byla nakloněna. Také Zaruckij před soudem potvrdil, že slyšel o tom, že Sergej Filin zneužívá mladé tanečnice; chtěl prý svou dceru přihlásit do baletního souboru a zhrozil se, jaké tam vládnou praktiky.