Lagerfeld urazil tlusté ženy, asociace podala stížnost

Paříž – „Pomluvy a diskriminace,“ tak hodnotí francouzská skupina bojující za práva žen s plnějšími křivkami nedávná prohlášení módního návrháře Karla Lagerfelda. Ten konstatoval, že na molu nemají boubelky co dělat, protože se na ně nikdo nechce dívat. Asociace, která si říká „Pěkné, oblé, sexy a spokojené“, podala stížnost úřadu žalobce západofrancouzského města Saintes. Lagerfeld už dříve prohlásil třeba o zpěvačce Adele, že je „příliš tlustá“.

Návrhář se do lidí s nadváhou naváží často

Asociace obviňuje slavného návrháře z „pomlouvačných a diskriminačních poznámek“, sdělila předsedkyně skupiny Betty Aubrierová. Návrhář značky Chanel, který před více než deseti lety zhubnul 42 kilogramů a napsal o tom knihu, opakovaně kritizuje lidi s nadváhou a opěvuje hubenost až vychrtlost. „Na módních molech nechce nikdo vidět boubelky,“ napsal doslova v nedávno vydané knize Svět podle Karla.

Stejné prohlášení zopakoval tento měsíc v televizi a dodal, že francouzský zdravotní systém má problémy částečně i kvůli „všem těm nemocem, co mají příliš tlustí lidé“.

Lagerfeldovy poznámky vyvolávají kontroverzi a obavy v módním odvětví, které je často kritizováno za zaměstnávání nezdravě hubených modelek. „Jsou to tlusté ženy sedící u televizorů s jejich balíkem chipsů, které říkají, že štíhlé modelky jsou odporné,“ uvedl návrhář v knize.

Karl Lagerfeld
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Briquet-Guibbaud-Orban

Boubelaté ženy to nemají lehké, pomůže nová kampaň

Podle Aubrierové musí slavní lidé s podobnými „urážkami“ přestat. „Máme toho dost. Spousta mladých dívek se cítí nejistá a je pro ně hrozné něco takového slyšet,“ uvedla předsedkyně asociace založené v lednu 2012 v Saintes. „Dnes nás uráží on a kdo to bude zítra?“ dodala a vyzvala k přijetí zákona proti diskriminaci lidí s plnějšími křivkami.

Aubrierová poukázala na skutečnost, že řada mladých dívek, které jsou při těle, už opustila školu kvůli urážkám ze strany spolužáků. Měla by podle ní vzniknout kampaň, která by vysvětlila, že boubelatost může být i následkem nemoci nebo genetické dispozice, nikoli nezdravé stravy.