Forbes: Putin vlivnější než Obama, František z nuly na čtyři

New York - Ruský prezident Vladimir Putin je podle časopisu Forbes nejvlivnějším člověkem letošního roku. Sesadil svého amerického kolegu Baracka Obamu na druhou příčku i díky své roli v aféře okolo bývalého zaměstnance amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, kterému zajistil azyl v Rusku, a při rozuzlení krize okolo chemických zbraní v Sýrii, kdy Damašek přiměl k slibu chemického odzbrojení ještě dříve, než Obama stačil zasadit americký úder. Mezi 72 nejmocnějších lidí na světě (jeden za každých 100 milionů obyvatel planety) se dostalo devět žen, ale opět žádný Čech ani Češka.

Putin podle americké redakce časopisu dokázal posílit svou moc nad Ruskem, zatímco Obama se během svého druhého období v Bílém domě dostává do postavení „chromé kachny“, jak předvedla rozpočtová krize ve Washingtonu. Pomyslný bronz zaujal čínský vůdce Si Ťin-pching, na čtvrté místo postoupil „z nuly“ papež František, na páté místo klesla loňská dvojka, německá kancléřka Angela Merkelová.

Papež František
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Podle šéfredaktorky ruské verze časopisu je Putin asi nejvíce nezávislý ze světových vůdců. „Na rozdíl od mnoha jiných sám rozhoduje, co chce říci a co chce dělat,“ řekla stanici BBC Jelizaveta Osetinská. Na žebříček se kromě Putina dostali ještě tři další Rusové: jeho předchůdce a nynější premiér Dmitrij Medvěděv, šéf polostátního ropného koncernu Igor Sečin a nejbohatší ruský podnikatel Ališer Usmanov.

Forbes svůj žebříček publikuje od roku 2009. Tradičně jej vede Obama, s výjimkou roku 2010, kdy jej sesadil tehdejší čínský vůdce Chu Ťin-tchao, a letoška. Loni skončil Putin třetí. Forbes do žebříčku zařadil hlavy 17 států, jejichž hrubý domácí produkt představuje dohromady 48 bilionů dolarů, 27 šéfů podniků s ročním obratem tří bilionů dolarů a 28 miliardářů, disponujících 564 miliardami dolarů.