V Bumerangu mrzne až praští: Minus 272

Santiago de Chile - Astronomové potvrdili domněnku, že nejchladnějším známým místem ve vesmíru je mlhovina Bumerang. Tamní teplota minus 272 stupňů je jen stupeň nad absolutní nulou (273,15 stupně Celsia), kdy zamrznou všechny atomy. Mlhovina Bumerang se nachází v souhvězdí Kentaura a je od Země vzdálená zhruba 5000 světelných let.

Mlhovina je „ve skutečnosti chladnější než mdlý odlesk Velkého třesku, který tvoří přirozenou teplotu vesmírného prostředí,“ uvedli v prohlášení vědci z observatoře ALMA v Chile.

Bumerang je poměrně mladá planetární mlhovina, tedy objekt skládající se ze zářícího obalu ionizovaných plynů pocházejících z vnějších vrstev hvězdy na konci života. Mlhovina se rychle rozpíná, k čemuž spotřebovává energii. Vzniká tak chladící efekt umožňující nižší teploty, než jsou ty v okolním vesmírném prostoru.

ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) je největší a nejdražší astronomická observatoř světa. V chilské poušti Atacama v nadmořské výšce 5050 metrů byla slavnostně otevřena v březnu. Tato anténová síť umožňuje pořizovat snímky s rozlišením až desetinásobně vyšším než u Hubbleova kosmického dalekohledu. Jde o společný projekt amerických, evropských a asijských kosmických agentur.