Ugandská jeptiška se postavila brutálnímu teroru armády

Kampala - Africkou Ugandu i okolní země už skoro třicet let terorizuje Armáda božího odporu Josepha Konyho. Toho se dopadnout nedaří, tyranii armády jednoho z nejbrutálnějších zločinců světa se ale rozhodla postavit nenápadná jeptiška. Sestra Angelika pomáhá znásilněným, týraným a ponižovaným ženám, které byly v zajetí ugandských rebelů. Požehnání pro ně hledala i u papeže. „Myslela jsem si, že stojí za to věnovat větší úsilí ženám, které dva až tři roky trpěly v rukách LRA. Bylo to těžké, protože jsem musela přinést nějaký lék, ulehčit jim od toho, co prožily,“ řekla Angelique Namaikaová.

Armáda božího odporu vznikla v osmdesátých letech. Na jejího vůdce, Josepha Konyho vypsaly Spojené státy odměnu pěti milionů dolarů. Dopadnout se ho ale nedaří. Jeho následovníci unáší děti po celé střední Africe. Dětské vojáky učí brutálně zabíjet, z dívek dělají sexuální otroky. „Země trpí tím, co (LRA) způsobila v srdcích tisíců konžských dětí. Stále šíří strach po místních vesnicích,“ řekla sestra Angelika.

Počet obětí je přitom šokující. Podle zprávy OSN rebelové vyhnali z domovů za posledních 30 let dva a půl milionu lidí v Kongu, Ugandě, Jižním Súdánu a Středoafrické republice. Zvěrstva páchaná ugandskými rebely vyburcovala k akci i světovou veřejnost a za dopadení Josepha Konyho vznikla rozsáhlá kampaň.

Sestra Angelika za svou humanitární práci, při níž pomohla více než dvěma tisícovkám žen, získala ocenění od Spojených národů. „Tahle cena není jen pro mě, je pro všechny ženy. Pro mladé dívky a děti, které byly uneseny Armádou božího odporu,“ říká skromná sestra. 

Video Ugandská jeptiška se postavila brutálnímu teroru armády
video

Ugandská jeptiška se postavila brutálnímu teroru armády