CNN: Izrael zaútočil na syrskou vojenskou základnu

Latákíja - Izraelské vojenské letouny zasáhly vojenskou základnu poblíž syrského přístavu Latákíja, kde byl sklad raket. Uvedla to americká stanice CNN odvolávající se na nejmenovaného činitele vlády Baracka Obamy. Izraelský tisk se o tom zmiňuje, útok ale nebyl potvrzen tamní vládou.

Cílem se podle amerického vládního činitele, který si nepřál být jmenován, stal sklad s raketami, o nichž se Izraelci domnívali, že by mohly být předány militantní skupině Hizballáh se sídlem v Libanonu. Agentura AP pak s odvoláním na jiného amerického bezpečnostního činitele informovala, že terčem izraelského náletu na cíl na syrském území byly ruské rakety S-125.

Druhý kanál izraelské televize informoval, že cílem útoku byl údajně vysoce moderní syrský systém protivzdušné obrany. Satelitní snímky oblasti útoku podle agentury DPA ukázaly baterii ruských raket typu S-125 Něva. Zaznamenané rakety mají podle zprávy izraelské televize dolet 35 kilometrů a mohly by nést hlavice o váze 70 kilogramů.

Mluvčí izraelské armády na dotaz CNN odmítla informaci o náletu komentovat. „Nevyjadřujeme se ke zprávám zahraničních médií,“ prohlásila mluvčí.

Izraelské „poprvé“ to nebylo

Izrael byl už několikrát v letošním roce obviněn z toho, že zahájil nálety na Sýrii - naposledy v lednu. Tehdy americký činitel řekl, že izraelské stíhačky bombardovaly syrský konvoj, který byl podezřelý z toho, že dodává zbraně Hizballáhu.

Izraelská armáda se k žádnému obvinění nevyjádřila, ale už dlouho předtím avizovala, že bude cílit na všechny, kteří budou militantnímu hnutí dodávat zbraně, pašeráky zbraní do Libanonu i „teroristické skupiny“, které by mohly ohrozit bezpečnost Izraele.

/*json*/{"map":{"lat":36.124564748133,"lng":35.299072265625,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":35.612650818757,"lng":35.908813476562,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Syrský konflikt začal v březnu 2011 poté, co vládní síly zakročily proti pokojným demonstrantům během arabského jara. V současné době už v zemi probíhá regulérní občanská válka. Organizace spojených národů odhaduje, že během konfliktu zemřelo přes sto tisíc lidí.

Mezinárodní inspektoři se nyní snaží zajistit, aby Sýrie eliminovala zásoby chemických zbraní, a to do poloviny příštího roku. Sýrie se na tom dohodla s velmocemi poté, co se ocitla pod silným mezinárodním tlakem a některé země jako USA začaly režimu prezidenta Bašára Asada vyhrožovat intervencí.

Výběr zásahů izraelské armády na syrském území:

5.- 10. června 1967 - během „šestidenní“ preventivní války Izraele proti Egyptu a Sýrii Izrael okupoval celý Sinajský poloostrov a pásmo Gazy, západní břeh Jordánu, východní část Jeruzaléma a část syrského území - Golanské výšiny, které od roku 1941 patřily nezávislé Sýrii.

6. října 1973 - Egypt a Sýrie zahájily tzv. jomkipurskou válku proti Izraeli. Po počátečních úspěších byl postup arabských vojsk zastaven a Izrael pronikl hluboko do syrského území a obsadil další část Golanských výšin.

5. října 2003 - v reakci na palestinský atentát 4. října v Haifě izraelská armáda zaútočila mimo jiné i na údajný palestinský výcvikový tábor teroristů z Islámského džihádu v syrské vesnici Ajn Sáhir nedaleko Damašku; nikdo nebyl zabit. Byl to první zásah izraelské armády v syrském vnitrozemí po téměř 30 letech.

6. září 2007 - izraelské letectvo zničilo v operaci Ovocný sad budovaný syrský jaderný reaktor v governorátu Dajr az-Zaur na východě země, který pomáhali Syřanům stavět Severokorejci. Podle syrského prezidenta Bašára Asada útočili na „nepoužívaný vojenský objekt“. Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukio Amano v roce 2011 prohlásil, že izraelská letadla skutečně bombardovala tajný jaderný reaktor.

30. ledna 2013 - izraelské letouny zaútočily na území Sýrie poblíž Damašku na konvoj údajně převážející ze Sýrie nejmodernější protiletadlové a protiraketové zbraně libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh.

4. května 2013 - Izrael zaútočil raketami na konvoj vezoucí v Sýrii raketový systém militantnímu hnutí Hizballáh.

5. května 2013 - Izrael opět zaútočil na konvoj vezoucí v Sýrii íránské rakety Fatíh-110 pro Hizballáh.

31. října 2013 - Izraelské vojenské letouny bombardovaly vojenskou základnu blízko syrského přístavu Latákíja. Oznámila to televizní stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného činitele americké vlády. Izraelský tisk informoval o explozi v údajném skladišti raket.


Video Izraelské letectvo zřejmě zaútočilo v Sýrii
video

Izraelské letectvo zřejmě zaútočilo v Sýrii