Putin: Němci mohou za Snowdenem klidně přijet do Ruska

Moskva - Kvůli odposlechům kancléřky Angely Merkelové můžou zástupci Německa navštívit Edwarda Snowdena přímo v Rusku. Listu Kommersant to řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Bývalý pracovník amerických tajných služeb Snowden získal v zemi dočasný azyl a sám dal najevo, že je ochotný přijet do Německa a vypovídat. Chce ale, aby mu Berlín slíbil, že ho nevydá do Spojených států.

Zdroj: ČTK/AP Autor: LifeNews via Rossia 24 TV channel

„(Snowden) je na ruském území, má dočasný azyl, a je proto svobodný a může se setkat, s kým chce,“ citoval Kommersant vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Peskov připomněl, že bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) azyl dostal s podmínkou, že nebude publikovat informace poškozující bezpečnostní zájmy USA. Odhalení, že NSA špehovala i německé činitele, pocházejí z dokumentů, které Snowden předal novinářům ještě před svým příletem do Ruska koncem června.

Američanův právník Anatolij Kučerena znovu zdůraznil, že jeho klient nemůže odjet do Německa, aniž by tím ztratil status uprchlíka. Pokud by mu tam ale poskytli útočiště, bylo by to prý něco jiného.

Kommersant rovněž citoval nejmenovaného amerického diplomata, který ostře kritizoval Kreml. Snowden totiž podle něj „Putinovo ultimátum“ porušil a poškodil zájmy Spojených států.