Mezi moderátory BBC se zřejmě našel další chlípník

Londýn - Britská policie zadržela známého moderátora veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice BBC Paula Gambacciniho. Vyslýchali ho v rámci operace, kterou Scotland Yard zahájil po vypuknutí aféry kolem jiného moderátora BBC Jimmyho Savilea. Čtyřiašedesátiletý Gambaccini, který pro BBC pracuje už čtyři desítky let, byl zadržen už v úterý a později propuštěn na kauci. Trvá na tom, že je nevinný.

Policisté moderátora vyslýchali v rámci operace Tis (Operation Yewtree). Tu Scotland Yard zahájil po vypuknutí aféry kolem zesnulého moderátora BBC Savilea - loni se totiž ukázalo, že této televizní celebritě zřejmě léta procházelo páchání řady sexuálních deliktů. Policii se přihlásilo na 450 údajných obětí, které nařkly Savilea ze zneužívání. V rámci operace Tis už byla zatčena více než desítka známých britských osobností, některé z nich stanou před soudem.

Gambacciniho se policie ptala na sexuální delikty z dávné minulosti, homosexuální moderátor ale tvrdí, že je nevinný. BBC nicméně oznámila, že kvůli negativní publicitě v nejbližších týdnech nebude moderátor, přezdívaný „Profesor popu“ nebo „Velký Gambo“, uvádět svůj půlhodinový hudební pořad na BBC 2. Policisté ho do ledna propustili na kauci.

Video Reportáž Davida Koubka
video

Reportáž Davida Koubka

Reportáž Davida Koubka

U 2.11.

Telefonát Ivana Kytky

Když před rokem vypukla aféra Jimmyho Savila, Gambaccini přiznal, že aféry jeho kolegy byly v BBC veřejným tajemstvím. Případ se otevřel až po Savileově smrti. Vyšetřovatelé pak začali pátrat po podobných přečinech dalších známých osobností. Gambacciniho zadržení ale podle nich se Savilovými činy nesouvisí.

Policie v pátrání po pedofilních a sexuálních delikventech z okruhu známých osobností zadržela a vyslechla letos už 16 lidí, nikdo z nich ale zatím nestanul před soudem a ve dvou případech byli po několika dnech dokonce propuštěni z vazby.