Další oběti na oltář zpravodajství: V Mali zabili dva novináře z Francie

Bamako – Ozbrojenci v pouštním městě Kidal na severu Mali zabili dva unesené francouzské novináře. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady, bezpečnostní složky i separatistické Tuaregy, kteří vypověděli příměří s vládou. Smrt reportérů později potvrdilo i francouzské ministersvo zahraničí. Reportéři rozhlasové stanice RFI Ghislaine Dupontová a Claude Verlon podle místního guvernéra odjeli z Bamaka v úterý, namířeno měli do Kidalu.

Čtyři ozbrojení muži si podle guvernéra odvedli žurnalisty krátce poté, co dokončili rozhovor s jedním z předáků tuarežského separatistického hnutí MNLA. „Pár minut poté, co začalo pronásledování únosců, jsme byli informováni, že se na okraji města našla těla novinářů provrtaná kulkami,“ řekl prefekt Paul-Marie Sidibe. Podle zdroje z bezpečnostních složek byli reportéři zabiti asi 12 kilometrů od Kidalu.

Francouzský prezident Francois Hollande vyjádřil zděšení nad smrtí žurnalistů a „pobouření nad tímto ohavným skutkem“. Vyjádřil soustrast pozůstalým i solidaritu redakci RFI. Na nedělní dopoledne svolal poradu s příslušnými ministry, aby probral „přesné okolnosti těchto vražd“.


Mali se po loňském převratu zmítalo v násilnostech, za nimiž stáli islamisté napojení na teroristickou síť al-Káida. Skutečnost, že islamisté spolu s Tuaregy ovládli pouštní sever země, a ofenzíva vedená proti hlavnímu městu Bamaku přiměly letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky s pomocí vládních vojsk nakonec vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Konec násilné etapy měly přinést srpnové prezidentské volby, které přesvědčivě vyhrál Ibrahim Boubacar Keita. Prezident slíbil zahájit usmiřující jednání s odbojnými Tuaregy, kteří chtějí na severu země vytvořit vlastní stát. Dva týdny po prezidentově nástupu do úřadu na severu země ale propukly nové násilnosti. Mohou souviset i s blížícími se parlamentními volbami, jejichž první kolo se má konat 24. listopadu.

Francie svou armádu začala z Mali postupně stahovat a na místě od léta působí mise OSN. V současné době ji tvoří na 6 000 vojáků, především z afrických států. Do konce roku se má rozšířit na 12 600 mužů. OSN minulý měsíc vyzvala k rychlému posílení mise o vojáky a vrtulníky.