Tragédie v Norsku: Muž ubodal v autobusu tři lidi

Oslo - Při únosu autobusu v západním Norsku dnes přišli o život tři lidé. Oběti ubodal jedenatřicetiletý muž pocházející z Jižního Súdánu. Policie ho zadržela. Podezřelý byl zraněný, skončil v nemocnici. Mezi mrtvými je údajně i řidič autobusu.

Policie uvedla, že v autobuse nejspíš nebyl kromě tří obětí a zatčeného muže nikdo jiný. „Předpokládáme, že (zadržený) je zabil,“ řekl policejní mluvčí k zatčenému. Ke zprávě o zranění útočníka se nevyjádřil.

Okolnosti tohoto incidentu, který se udál asi 220 kilometrů severozápadně od metropole Oslo, zatím nejsou zcela jasné. Nic nenasvědčuje tomu, že by se znal útočník a jeho oběti.

První na místě činu byli hasiči, kteří si mysleli, že jde o dopravní nehodu, řekl policejní mluvčí. Právě hasiči podle něj zadrželi násilníka a předali ho přivolaným policistům.

„Autobus byl mimo silnici. Tak jsme zastavili a běželi k němu. Nebylo možné otevřít dveře. Pak jsme viděli uvnitř autobusu člověka barevné pleti. Nejprve jsme si mysleli, že se snaží dostat ven. Ale poté jsme viděli, že chodí s nožem v ruce, a pochopili, že jde o něco zcela jiného,“ řekl očitý svědek, který byl prý u autobusu jako první.

Autobus jel na pravidelné lince mezi Oslem a hornatou oblastí Valdres. Na stejné lince v roce 2003 jeden Etiopan zabil řidiče autobusu poté, co v jednom norském sociálním centru pro imigranty zavraždil jednoho žadatele o azyl. Norská justice ho nechala zavřít v psychiatrické léčebně s ostrahou.