Trest za puč v Bangladéši: Ortel smrti pro 152 vojáků

Dháka - Bangladéšský soud odsoudil 152 vojáků k trestu smrti za vzpouru, které se měli dopustit v roce 2009. Informaci přinesla agentura AP. Během incidentu zemřelo 74 lidí, mezi nimi i desítky vojenských velitelů. Před soudem v Dháce stanulo přes 800 obžalovaných - 161 z nich dostalo doživotní trest, 256 osob tresty od tří do deseti let odnětí svobody a dalších 271 lidí soud zprostil viny. Obhajoba už oznámila, že se proti verdiktům odvolá.

V únoru 2009 se vzbouřily proti svým představeným stovky příslušníků polovojenské jednotky pověřené ostrahou hranic. Velitelé odmítli vyhovět jejich požadavkům ohledně platů, vybavení či pracovních podmínek.

Vzbouřenci se zmocnili 2 500 zbraní, posléze vnikli na výroční zasedání vysokých velitelů a spustili palbu. Nejméně 57 důstojníků bylo zabito a jejich znetvořená těla byla vhozena do stok nebo hromadných hrobů.

Soud s bangladéšskými vojáky
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: A.M. Ahad

Vzpoura skončila vyjednáváním a nabídkou amnestie pro účastníky rebelie, kterou ale vláda vzala zpět poté, co se objevily hroby s desítkami zabitých příslušníků armády.

Případ odhalil silné napětí mezi vládou a armádou v Bangladéši. Armáda byla rozhořčena, že premiérka Šajch Hasína Vadžídová se rozhodla se vzbouřenci vyjednávat a nepovolila armádě proti nespokojencům zaútočit. Bangladéš zažil v minulosti 21 pokusů o převrat, kdy se armádní vůdci pokusili svrhnout vládu této extrémně chudé jihoasijské země. Dva puče byly úspěšné. 

Video Trest smrti pro 152 bangladéšských pučistů
video

Trest smrti pro 152 bangladéšských pučistů

Bojovníci za lidská práva proces se vzbouřenci kritizovali jako nedůvěryhodný. Organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že nejméně 47 podezřelých ve vazbě zemřelo a že podezřelí měli jen omezený přístup k právní pomoci. „Soudit stovky lidí hromadně v jediné obrovské soudní místnosti, kdy mají obžalovaní minimální přístup k právníkům, je porušením mezinárodních právních norem,“ konstatoval šéf asijské pobočky HRW Brad Adams.