Záchrana pacientů po australsku – na křídlech Andělské letky

Canberra - Snad každý měl někdy chřipku nebo vážnější onemocnění doprovázené horečkou a bolestmi. Cesta k lékaři v takovém případě není zrovna snadná. Australané by o tom mohli mluvit – někteří z nich se musejí dopravit do ordinací vzdálených třeba stovky kilometrů. V těchto případech je tu k dispozici Andělská letka, která funguje už 10 let. Na území Queenslandu, 23krát větším než Česká republika, odlétala přes patnáct tisíc misí. A piloti si za to nic neúčtují.

Andělé pomáhají v zemi, kde tisíc kilometrů není žádná vzdálenost. Jejich letka už deset let zachraňuje životy nebo je alespoň ostatním výrazně zpříjemňuje. Třeba jedenáctiletého Caleba se zeleným zákalem vezli k lékaři do Brisbane už 37krát. „Trvalo by nám to tři dny - jeden na cestě, jeden u doktora a jeden zpátky domů,“ podotkla Calebova matka Kim Polzinová.

Piloti chtějí být v první řadě užiteční

Dva a půl tisíce dobrovolných pilotů létá zadarmo. Většinou bývalí profesionálové chtějí zůstat ve vzduchu a něco platní. „Můj první let trval devět hodin, z Cairns do Rockhamptonu a zpátky v ten samý den. Je příjemné, že můžu někomu pomoct,“ konstatoval Hew Mills, pilot Andělské letky.

K desátému výročí dostali dárek i oni - šedesát posádek expedice po australském vnitrozemí mezi sebou vybralo alespoň na palivo a nutné opravy soukromých letadel. „Andělská letka je pro Calebovu pokračující léčbu požehnáním,“ chválí si služby Andělské letky Polzinová. Požehnání přichází shůry - na křídlech andělů.

Video Andělská letka zachraňuje pacienty už 10 let
video

Andělská letka zachraňuje pacienty už 10 let