Haag rozhodl thajsko-kambodžský územní spor

Haag - Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes přiřkl sporné území okolo hinduistického chrámu Preah Vihear Kambodži a Thajsku nařídil, aby z něj stáhlo všechny své vojenské a policejní jednotky. Boje o spornou oblast si už vyžádaly desítky mrtvých a desetitisíce obyvatel pohraničního regionu kvůli nim opustily své domovy. Rozhodnutí hlavní soudní instance OSN ale může napětí mezi oběma sousedními státy znovu vyostřit.

Samotný chrám z 11. století soud přiřkl Kambodži už v roce 1962. Hranice chrámového areálu o rozloze 4,6 kilometru čtverečních ale nikdy nebyla přesně vytyčena a území si nárokovalo Thajsko, které kontroluje hlavní přístupové cesty k chrámu. Když Kambodža v roce 2008 podala přihlášku o zapsání památky na seznam UNESCO, spor znovu nabyl na intenzitě a v roce 2011 přerostl v ozbrojené střety. Tehdy se Kambodža také obrátila na soud.

„Soud jednomyslně rozhodl, že Kambodža má suverénní práva nad celým územím útesu, kde stojí Preah Vihear,“ oznámil předseda soudního dvora OSN Peter Tomka. „V důsledku toho, má Thajsko povinnost stáhnout z tohoto území thajské vojenské nebo policejní síly nebo jiné strážce, které tam umístilo,“ dodal. Thajsko podle Tomky musí zajistit volný přístup k chrámu a obě země vyzval k mírovému vyřešení sporu. „Kambodža a Thajsko musí spolupracovat, aby chránily kulturní dědictví,“ apeloval na obě strany předseda soudu.

/*json*/{"map":{"lat":14.395110999026,"lng":104.68159675598,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":14.394653750665,"lng":104.68058824539,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kambodža verdikt přivítala. Jeden z jejích vojenských velitelů řekl BBC, že neočekává, že by stahování thajských jednotek provázely nějaké problémy.

  • Buddhistický chrámový komplex z 11. století Preah Vihear, který je zasvěcen nejvyššímu hinduistickému bohu Šivovi, se nachází na 525 metrů vysokém útesu v pohoří Dangrek na severu Kambodže při hranici s Thajskem (provincie Sísakét), odkud k němu vede jediná přístupová cesta.
  • Preah Vihear má atypický tvar, svatyně a jiné stavby byly vybudovány podél 800 metrů dlouhé osy a jsou spojeny chodníky a schodišti. Chrámový areál má rozlohu 4,6 kilometru čtverečních, jeho hranice ale nikdy nebyla přesně vytyčena a jeho okolí je hustě zaminováno.
  • Hranice mezi Kambodžou a Thajskem je dlouhodobě předmětem sporů. V 50. letech si na chrámový komplex činilo nárok Thajsko, podle rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora připadl v roce 1962 Kambodži, poté sloužil jako opěrný bod střídavě opozici a vládním vojskům. V roce 1993 chrámový komplex obsadila asi stovka Rudých Khmerů pod vedením Ta Moka.
  • V roce 2008 byl Preah Vihear zapsán mezi památky světového dědictví UNESCO, s čímž Thajsko nesouhlasilo a spor mezi oběma zeměmi se tak znovu rozhořel. Při přestřelkách v roce 2011 zahynuly desítky lidí a část chrámu byla poškozena bombardováním thajského dělostřelectva.