Boss bostonského podsvětí dostal dvě doživotí a pět let navrch

Boston (USA) – Mafiánský boss James Bulger dostal dnes u soudu v americkém Bostonu trest dvou doživotí a pěti let navíc. Bulger byl usvědčen z jedenácti vražd, vydírání a praní špinavých peněz. Čtyřiaosmdesátiletý zločinec proslulý po celých Spojených státech odmítal během procesu se soudem spolupracovat a rozsudek označil za ostudný.

Bulgerovy skutky zůstaly vinou podplacených vyšetřovatelů a vládních úředníků dlouho nepovšimnuty, podsvětí ovládalo sedmimilionové město dlouhou řadu let. Sám Bulger se plných šestnáct let skrýval, zadržet se ho agentům FBI podařilo až předloni v Kalifornii.

„Rozsah, bezcitnost a zpustlost vašich činů se vzpírá lidskému chápání,“ řekla při čtení rozsudku soudkyně Bulgerovi, který verdikt vyslechl s kamennou tváří. „Ano“ bylo jediným slovem, kterým krvavý veterán bostonského podsvětí na rozsudek zareagoval. Bulger tak odpověděl na dotaz soudkyně, zda jsou mu jasné podmínky případného odvolání.

Jeho gang Winter Hill (Zimní kopec) dusil Boston hlavně v 70. a 80. letech. Mafiánský boss byl usvědčen z 31 ze 32 činů, z nichž ho prokurátoři obviňovali. Zločiny páchal pod maskou informátora FBI. Neštítil se osobně škrtit, mrzačit a střílet všechny, koho pokládal za potenciální soupeře, policejní informátory či prostě nepohodlné svědky, stálo v soudních spisech. Proces trval dva měsíce.

Život jako filmový scénář

Bulgerova kauza dlouhá léta přitahovala americký bulvár, spisovatele i filmaře. Fascinující příběh zločince umocňoval fakt, že jeho bratr William byl dlouhá léta jako šéf Senátu státu Massachusetts jedním z nejmocnějších politiků na severovýchodě USA.

Bulgerův život inspiroval v roce 2006 režiséra Martina Scorseseho k filmu Skrytá identita. Hlavní role v kriminálním dramatu Scorsese rozdělil mezi superhvězdy Hollywoodu včele s Leonardem DiCapriem, Mattem Damonem a Jackem Nicholsonem.