Chile míří doleva. První kolo patřilo favoritce Bacheletové

Santiago de Chile - Chilané vybírali novou hlavu státu. Favorizovaná Michelle Bacheletová sice v prvním kole zvítězila, ale nezískala nadpoloviční počet hlasů nutný pro přímé zvolení. V prosincovém pokračování voleb se utká s pravicovou kandidátkou Evelyn Mattheiovou. Bacheletová úřad zastávala už v letech 2006 až 2010. Podle pozorovatelů by zemi pod jejím vedením čekala řada levicových reforem.

Zdroj: ČTK Autor: AP Photo/Victor R. Caivano

Konečné výsledky zatím nejsou oficiální, propast mezi oběma kandidátkami je ale značná - umírněná socialistka Bacheletová dostala 47 procent hlasů, zatímco kandidátka vládních konzervativců Mattheiová pouhých 25 procent. Sedm zbývajících kandidátů na úřad hlavy státu zůstalo daleko za touto dvojicí. Bacheletová už slíbila, že v případě vítězství se v zemi uskuteční padesát reforem hned během prvních 100 dnů, co bude v úřadu.

„Dosáhli jsme velkého úspěchu, pokud uvážíme velký počet kandidátů a dobrovolnost voleb. Byli jsem velmi blízko úplného vítězství už v prvním kole. Dnes jsme vyhráli a budeme tvrdě pracovat, abychom jasné zvítězili i v prosincovém druhém kole,“ konstatovala vítězka prvního kola. Ani druhá žena v pořadí si ale nestěžuje. „Jít do druhého kola je jistě triumf,“ sdělila Mattheiová svým podporovatelům.

Michelle Bacheletová
Zdroj: ČTK
Autor: AP Photo/Victor R. Caivano

S velkým odstupem se za oběma hlavními kandidátkami umístili levicový kandidát Marc Enríquez-Onimani a nezávislý kandidát blízký podnikatelským kruhům Franco Parisi se zisky kolem deseti procent hlasů.

Předběžné konečné výsledky se očekávají během dne. Oznámena by měla být i volební účast, kterou prezident Sebastián Piňera odhadl na 56 procent.

Podpora Michelle Bacheletové ve volbách
Zdroj: ČTK
Autor: AP Photo/Luis Hidalgo

Chilané volili rovněž 120 nových poslanců dolní komory parlamentu a dvacet ze 38 senátorů. Podle chilského volebního systému je třeba, aby vládní koalice měla pro prosazení zákonů více než prostou většinu.

Jihoamerická země je největším producentem mědi na světě. Ekonomika země nyní roste o více než pět procent a za posledních 20 let země udělala velký pokrok směrem k vymýcení extrémní chudoby. Země má však stále před sebou mnoho práce, pokud se chce dostat ze seznamu rozvojových zemí, přestože má na globální produkci mědi třetinový podíl a sídlí zde několik největších firem z regionu jako LATAM Airlines, maloobchodní firma Cencosud a průmyslový konglomerát Empresas Copec.