Torontský starosta kouřící crack byl zbaven většiny pravomocí

Toronto - Radní největšího kanadského města Toronta zbavili starostu Roba Forda většiny jeho pravomocí. Starosta tak fakticky přišel o možnost navrhovat nové městské normy a rozpočet jeho kanceláře se výrazně sníží. Ford sice po tlaku radních nedávno přiznal užití cracku, řadu dalších nařčení z nepřípustného chování ale odmítá a chce na radní podat žalobu.

Čtyřiačtyřicetiletý Ford přišel během emotivního zasedání, při němž došlo na výkřiky a dokonce i na fyzické násilí, o místo ve výkonném výboru, který je klíčovým orgánem v přijímání městského rozpočtu a dalších norem. Radní rovněž zkrátili o 60 procent peníze na provoz jeho kanceláře a její osazenstvo dostalo volné ruce k přechodu k zástupci starosty. „Doufám, že jsme naším rozhodnutím nastavili precendent pro všechny budoucí starosty. Pokud se budou chovat podobným způsobem, mohou očekávat stejná omezení pravomocí,“ uvedl radní John Parker.

Forda provázely do jednacího sálu výkřiky „Hanba, hanba!“ od diváků na galeriích a podrážděný starosta reagoval na napjatou atmosféru tím, že porazil na zem jednu z radních. Starosta incident vysvětloval tak, že pospíchal na pomoc svému bratru, který se údajně stal terčem slovních útoků. „Tohle je sídlo demokracie, ne fotbalové hřiště. Prostě jsem to nečekala. Naštěstí byli starostovi lidé přede mnou a zabránili tomu, abych se udeřila hlavou do zdi,“ popsala událost inzultovaná radní Pam McConnellová.

Členové rady opakovaně vyzývají Forda k odchodu, starosta však odmítá. Poté, co po dlouhém popírání viny přiznal, že asi před rokem kouřil v opilosti „kokain ve formě cracku“, se na něj sesypala další obvinění. Jeho spolupracovníci policii řekli, že řídil v opilosti, sprostě nadával, vyhrožoval podřízeným a jedné spolupracovnici nabízel orální sex. „Nikdy v životě jsem to neřekl, to bych neudělal. Jsem šťastně ženatý a doma si užijeme víc než dost,“ nechal se slyšet.

Starosta se proti veškerým nařčením ohradil a hrozí žalobami. „Myslím, že nejhorší věc je ta, co jsem přiznall - vzal jsem drogy. Udělal jsem chybu, ale nemyslím, že bych byl se choval jinak než kdokoli jiný,“ dodal.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

19.11.2013, UD

Horizont 24: Kdo je Rob Ford?

Radní kanadského města Toronta zbavili starostu Roba Forda většiny pravomocí