Zásah v Polsku: Desítky úředníků skončily kvůli korupci za mřížemi

Varšava - Polští vyšetřovatelé zadrželi 18 bývalých i současných státních úředníků. Podezírají je z rozsáhlé korupce. Podle mluvčího policejní protikorupční jednotky se velká operace uskutečnila v kancelářích i soukromých bytech na 48 místech po celé zemi. Počet zadržených ještě nemusí být konečný.

Mezi zadrženými je zástupce šéfa polského statistického úřadu, dále úřednice z ministerstva zahraničí, která měla na starosti nákup počítačového vybavení, a také například vedoucí obchodních oddělení v některých IT společnostech.

Podle vyšetřovatelů jde v případu mimo jiné o korupci při nákupu počítačových systémů pro ministerstvo vnitra, policii a další úřady. Celkem jde o vybavení za 1,5 miliardy zlotých (9,8 miliardy Kč). Šestnáct lidí již bylo obviněno a je možné, že budou v blízké době zadrženi i další lidé, dodala policie.

Policejní zátah proti údajným korupčníkům je další ranou pro vládu premiéra Donalda Tuska, která se snaží zlepšit si svou pověst v očích veřejnosti. „Zdá se, že i tato aféra podnítila premiéra Tuska k radikálnějším krokům. Už zítra má dojít k poměrně radikální obměně celé polské vlády,“ říká zvláštní zpravodaj ČT v Polsku Josef Pazderka.

Video Telefonát Josefa Pazderky
video

Telefonát Josefa Pazderky