Maduro se pustí do boje za lepší Venezuelu pomocí dekretů

Caracas - Venezuelský parlament udělil socialistickému prezidentovi Nicolási Madurovi mimořádnou pravomoc vládnout jeden rok pomocí dekretů. Podle prezidenta jde o nezbytný krok, aby mohl skoncovat s vysokou inflací a s problémem korupce. Opozice naopak tvrdí, že se Maduro snaží získat absolutní moc.

Pro návrh ale ve 165členném jednokomorovém Národním shromáždění zvedlo ruku jen 99 poslanců. Znamená to, že mimořádné pravomoci schválil nejnižší možný počet poslanců, který je pro třípětinovou většinu nezbytný. Nástupce autoritářského prezidenta Huga Cháveze v prezidentském úřadu postupně posiluje své pozice na politické scéně a cíleně prohlubuje i kult osobnosti svého předchůdce.

Opozice Madura vytrvale kritizuje za špatné řízení ekonomiky, až příliš štědré sociální programy či za neschopnost získat pro stát vyšší příjmy z prodeje ropy, které jsou podle ní příčinami ekonomických problémů. Prezident již nespokojenost lidí pocítil na své popularitě, která v posledních průzkumech klesla o deset procentních bodů na současných zhruba 40 procent.

„Schválený ústavní zákon umožňuje prezidentovi po dobu jednoho roku vydávat dekrety o síle zákona. Měly by být vydávány v oblasti boje proti korupci. Realita je však taková, že Maduro může vydat jakýkoliv druh zákona a stejně bude platný,“ podotýká odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey. „Zkušenost ve Venezuele už máme - Hugo Chávez také dostal možnost vládnout pomocí dekretů. Tehdy se řešily následky povodní, takže se to mělo týkat jen jich, ale realita byla taková, že z dvaceti zákonů se jen dva týkaly povodní,“ dodává.

Video Maduro může vládnout díky dekretům
video

Maduro může vládnout díky dekretům

Maduro může vládnout díky dekretům

20.11.2013, Z10

Telefonát Martina Reye