Záchranáři v JAR dál hledají dělníky zasypané v nákupním centru

Durban (JAR) – Jihoafričtí záchranáři stále pátrají po dělnících zavalených v troskách rozestavěného nákupního centra ve městě Tongaat u Durbanu. Při neštěstí, ke kterému došlo v úterý, zemřel minimálně jeden člověk, dalších 26 bylo těžce zraněno. V troskách zůstávají desítky lidí.

Bezprostředně po neštěstí mluvčí záchranářů hovořil až o 50 zasypaných osobách, později záchranáři tento údaj snížili na 40. Rozcházejí se i informace o počtu mrtvých a zraněných. Policie hovoří o nejméně dvou zemřelých; množství hospitalizovaných podle některých zdrojů dosahuje až třiceti.

„Bude to dlouhá operace. Potrvá nějakou dobu, než dostaneme všechny ven,“ prohlásil už předtím mluvčí záchranářů Chris Botha. Podle něj je ještě příliš brzy na to říct, co bylo příčinou neštěstí.

Místostarostka města Nomvuzo Shabalalaová nicméně upozornila, že soud už před měsícem nařídil stavební firmě, aby kvůli pochybením ve výstavbě nákupního centra nepokračovala. „Víme, že na této stavbě nebyly dodržovány předpisy, a před měsícem měly firmy práce zastavit. Byli jsme šokováni ze zprávy, že konstrukce spadla a uvnitř přitom pracovali lidé. Vůbec jsme netušili, že staví dál,“ uvedla.

Zřícené obchodní centrum u Durbanu
Zdroj: ČTK/AP

V momentě, kdy se střecha zřítila, bylo na místě asi 100 dělníků. „Je to děsivá scéna. Velké betonové bloky zavalily lidi,“ líčila situaci místní televizní stanice Enca. „Záchranáři nasadili hydraulickou vyprošťovací techniku, aby se dostali skrz beton k postiženým,“ popsala dění na místě.

„Po půl páté byl slyšet hromový zvuk. Před tou ránou jsem zaslechla, jak padá lešení,“ řekla Fiona Mooneanová, jejíž dům stojí nedaleko zříceného střediska. „Celá ta betonová deska spadla ze sloupů. Všude byl hustý kouř a prach. Slyšela jsem, jak (zasypaní) volají v zuluštině o pomoc,“ doplnila. Jakmile na místě neštěstí skončí svou práci záchranáři, vystřídají je vyšetřovatelé.

Video V JAR pokračuje záchranná akce v nákupním centru
video

V JAR pokračuje záchranná akce v nákupním centru