Kameny a slzný plyn. Stovky demonstrantů se vrhly na sídlo vlády v Kyjevě

Kyjev – Demonstrace v ukrajinské metropoli namířená proti pozastavení příprav asociační dohody s EU se zvrhla, když stovky demonstrantů napadly sídlo vlády v Kyjevě. Dav házel kameny a lahve se zápalnou směsí. Policie už proti němu použila obušky i slzný plyn. Do ulic Kyjeva dorazily desetitisíce protestujících s vlajkami Ukrajiny a EU. Pochod s názvem „Za evropskou Ukrajinu“ uspořádala opozice. Podle médií jde o největší protest od „oranžové revoluce“ v roce 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou.

Zahraniční novináři odhadli počet účastníků demonstrace na 50 tisíc, organizátoři a některá ukrajinská média ale hovoří o víc než dvojnásobku. Na mítinku promluvila k demonstrantům dcera vězněné Tymošenkové Jevhenija a vedoucí představitelé opozičních stran Vlast, UDAR a Svoboda. Evropské náměstí se zcela zaplnilo a demonstranti se shromáždili i ve většině okolních ulic.

Podle očitých svědků pak na sídlo vlády zaútočilo několik set lidí, jimž se postavilo kolem dvou set těžkooděnců. Centrum a okolní ulice byly podle agentury Unian plné dýmu a vchody do vládní budovy blokovaly zátarasy. K útočníkům promluvil opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk a vyzval je, aby „nepodléhali provokacím policie“. Plánovaný pochod k rezidenci prezidenta pak dav protestujících odvolal.

Demonstrace v Kyjevě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Ukrajinští poslanci ve čtvrtek zamítli zákon, který by umožnil propuštění expremiérky Julije Tymošenkové z vězení a její léčbu v zahraničí. Pak vláda přerušila práce na dohodě o přidružení k unii. Naopak chce posílit spolupráci s Ruskem.

Zastavení integračního procesu vyvolalo na Západě rozčarování a v opozičních kruzích šok. Moskva ale ukrajinské rozhodnutí přivítala, jakýkoli nátlak popírá. „Rozhodnutí pozastavit přípravy k podpisu o přidružení k unii a vytvoření zóny volného obchodu je těžké, ale je jedinou možností v současné složité ekonomické situaci, kterou teď na Ukrajině máme,“ uvedl premiér Mykola Azarov.

Demonstranti v Kyjevě nyní vyzvali prezidenta Viktora Janukovyče, aby jednání o asociační dohodě pokračovalo podle původních plánů a k podpisu došlo už 29. listopadu v Litvě. Zároveň apelovali na premiéra, aby urychleně rezignoval.

Protesty na Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

V čele průvodu kráčeli vedoucí představitelé opozice Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok spolu s opozičními poslanci ukrajinského parlamentu. Doprava v centru města byla omezena.

Do Kyjeva se sjížděly autobusy s demonstranty z velkých ukrajinských měst už v noci. V řadě z nich ale policie pod různými záminkami přepravě demonstrujících bránila. Ve městě Mykolaiv na jihu země anonymní telefonát oznámil, že v autobusech vyjíždějících z města jsou uloženy trhaviny. Demonstrace jsou hlášeny kromě Kyjeva i ze Lvova, Charkova, Užhorodu, Dněpropetrovska, Doněcka a dalších ukrajinských měst.

Tisíce lidí se staví proti bližšímu vztahu Ukrajiny a EU

Podle listu Ukrajinska pravda zorganizovala hlavní vládní Strana regionů v některých regionech své vlastní akce, zaměřené naopak na podporu vládního rozhodnutí o přerušení evropské integrace. V Kyjevě podobnou demonstraci zorganizovalo mládežnické křídlo Strany regionů, očekává prý účast až 10 tisíc lidí.

Video Kvůli asociační dohodě vyšly desetitisíce Ukrajinců do ulic
video

Kvůli asociační dohodě vyšly desetitisíce Ukrajinců do ulic