Agresivní čivava, či pitbul? Na Slovensku budou nežádoucí oba stejně

Bratislava – Psi, kteří na Slovensku zaútočí na člověka nebo na zvíře, budou do budoucna označeni jako nežádoucí. Jejich majitel bude muset zaplatit pokutu a zúčastnit se speciálního kynologického kurzu, jinak mu hrozí odebrání, popřípadě utracení zvířete. Samotní kynologové novelu chválí – všem plemenům totiž měří stejným metrem a zvyšuje odpovědnost jejich majitelů.

První projednávání zákona o chovu psů skončilo vlnou demonstrací, protože předloha prakticky znemožňovala chov 14 plemen. Současný kompromis nezmiňuje žádnou rasu - míří na majitele konkrétních psů, kteří byli agresivní vůči člověku nebo jinému zvířeti. 

Plemena, jejichž chov měl být na Slovensku omezen:

 • kavkazský ovčák
 • brazilská fila
 • středoasijský ovčák
 • jihoruský ovčák
 • americký staffordshirský teriér
 • šarplaninec
 • tornjak
 • tosa
 • kangal
 • americký budog
 • boerboel
 • moskevský strážní pes
 • Saarloosův vlčák

Voříšek, nebo pitbul? Teď si budou rovni

Pitbul nebo jezevčík si teď budou před zákonem rovni. Pokud jakýkoliv pes bezdůvodně napadne člověka nebo jiné zvíře, bude muset jeho majitel do 30 dní od útoku absolvovat speciální kynologické školení, aby mu pes zůstal. A pokud páníček nedodrží pravidla? Čeká ho pokuta až 140 tisíc korun. „Je to víc než v jiných případech, ale to je nutnost. Psi už několik lidí zle potrhali,“ obhajuje výši pokut předkladatel novely Vladimír Jánoš. Pracoval na ní rok.

Chovný prostor nebezpečného zvířete bude muset schvalovat obec. Takový pes bude mít navíc automaticky zakázán vstup do míst, kde jsou děti.

Kynologové jsou s návrhem zákona spokojení. Zůstal podle nich ale v půli cesty - řeší totiž jen psy, kteří už útočili, místo toho, aby takovým situacím předcházel. Chtějí také další legislativu, která by znemožnila nezkušeným lidem pořídit si velké a potenciálně nebezpečné psy. Podle nich by každý před koupí takového zvířete měl projít školením. „Dnes si člověk vezme psa a neví o něm vůbec nic. Neporadí se o výběru plemene. A pak s ním má problémy a zákon to řeší až ve chvíli, kdy pes něco udělá,“ říká kynolog Martin Martiš.

Na Slovensku zpřísňují zákony kvůli agresivním psům
Zdroj: ČTK/KEYSTONE
Autor: ALESSANDRO DELLA BELLA

Konec množení agresivních jedinců

Martiš se během dvaceti let práce cvičitele setkal s mnoha agresivními psy. Stejně jako Romana Březinová z bratislavského útulku. Podle ní by měli být všichni chovatelé registrovaní a úřady by je měly důsledně kontrolovat. To by podle ní zabránilo fatálním útokům psů na lidi, kterých Slovensko zažilo za poslední rok několik. „Někdo záměrně množí plemena psů nebo jejich kříženců, kde se rodiče chovají agresivně, aby i štěňata byla agresivní. Na Slovensku to můžete dělat nadivoko, žádná omezení nejsou. Žádná kontrola. Tak se pak nedivme, že se stávají i takové případy,“ říká inspektorka z organizace Svoboda zvířat Romana Březinová.

Změnu zákona má slovenský parlament schvalovat na přelomu roku. Jánoš slibuje, že návrhy odborníků do novely ještě doplní. Podporu pro její schválení v parlamentu má. Nová norma by tak na Slovensku mohla začít platit už na jaře příštího roku.

Video Horizont ČT24 ke slovenské novele zákona o chovu psů
video

Horizont ČT24 ke slovenské novele zákona o chovu psů

Horizont ČT24 ke slovenské novele zákona o chovu psů

HOR 26.11.

David Miřejovský o agresivních psech na Slovensku