Policie zatkla v Moskvě 14 údajných extremistů

Moskva - Ruská policie zadržela na východě Moskvy čtrnáct příslušníků náboženské extremistické skupiny Takfír val Hidžra (Klatba a exil) a zabavila sklady zbraní a výbušnin. Vyšetřovatelé nevylučují, že zadržené osoby připravovaly v hlavním městě sebevražedné atentáty. Zátah potvrzuje zvýšenou aktivitu ruských bezpečnostních sil před blížící se zimní olympiádou v Soči.

Policie zajistila množství pistolí, granátů, munice a speciálně vyrobených pásů, které používají teroristé k sebevražedným útokům. Prvního člena skupiny zatkli policisté už počátkem listopadu, když se v Moskvě pokoušel zverbovat místní ženy muslimského vyznání. Ve čtyřech případech se mu to prý podařilo.

Extremistická organizace Takfír val Hidžra vznikla počátkem 70. let minulého století v Egyptě a dnes se řadí k nejradikálnějším islamistickým skupinám. Její členové jsou součástí teroristické sítě al-Káida.

Ze severního Kavkazu, který je hlavním centrem náboženských radikálů v Rusku, přicházejí nyní prakticky denně zprávy o raziích proti extremistům. Dnes ruská média informovala o zabití tří ozbrojenců v dagestánské Machačkale, skupinu náboženských extremistů v noci policie zablokovala v ingušské obci Plijevo.

Hnutí Takfír val Hidžra bylo v Rusku do seznamu extremistických organizací zařazeno v roce 2010. Na obdobném seznamu je i v Evropské unii. V roce 2004 se jeho členové údajně podíleli na krvavých atentátech v Madridu, které si vyžádaly přes 200 mrtvých.