Za kůzle vzdělání. Američanka zachraňuje mladé Nepálky před otroctvím

Káthmándú - Nepál sice patří mezi jednu z nejkrásnějších zemí světa, zároveň ale i mezi jednu z nejchudších. Život ve stínu Himalájí není lehký a podepisuje se i na místních zvyklostech. Černé adopce do zahraničí tu nejsou výjimkou a přežívá i další praxe – prodávání mladých dcer na nucenou práci. Nepálská vláda už slíbila s tradicí skoncovat. Své zásluhy na tom má i jedna americká důchodkyně.

Olga Murrayová celý život bojovala za něčí práva jako respektovaná státní zástupkyně u Kalifornského nejvyššího soudu. Do Nepálu přijela hledat klid, místo něj ale našla další případ. Stala se z ní totiž advokátka dívek z nejchudších vrstev prodávaných v podstatě do otroctví. Tato praktika se nazývá kamlari. „Kdo by si to byl před 25 lety pomyslel. Život přináší velmi podivné zvraty a tohle je jeden z nich,“ uvedla ke své činnosti zakladatelka Nepal Youth Foundation.

Život takzvaných kamlari není žádné peříčko

„Začala jsem ve čtyři ráno, když mě paní domu vzbudila. Pracovala jsem celý den, do noci,“ podotkla bývalá kamlari Suma. Útěk ale nepřipadal v úvahu. Suma musela snášet to, co většina ostatních kamlari: pravidelné bití a někdy sexuální zneužívání. „Plakala jsem, musela jsem dělat různé věci, umývat nádobí, starat se o děti. Sama jsem byla vyděšené dítě,“ vzpomíná další dívka.

Po těchto zkušenostech dívky argumenty o rodině v nouzi, kterou mají živit, těžko přijímají. Tohle je cena, kterou by neměla platit žádná rodina. „Obdivuji jejich statečnost. Poté, co si vytrpěly, čím si prošly, jsou optimistické,“ uvedla Murrayová. Nucená práce dívek kvůli extrémní nouzi vesničanů přežívá i přes zákazy oficiálních míst.

Existuje i jiná cesta

Murrayová a její nadace poskytly rodinám v nepálských vesnicích takové řešení, že nikdy nebudou nuceny učinit strašné rozhodnutí prodat své dcery. „Přišli jsme do těchto vesnic a nabídli každé rodině malé prase nebo kůzle za to, že nám přivedou své dcery a umožní nám je poslat do školy. Kousek po kousku jsme jim pomohli ukázat, že existuje i jiná cesta,“ podotkla advokátka. „Chtěla bych být sociální pracovnice, abych pak mohla pomáhat dívkám, jako jsem já,“ řekla jedna ze zachráněných dívek jménem Baghwati.

Baghwati je už zpět doma a chodí do školy. „V téhle vesnici jsme zachránili několik dívek. Tahle rodina má šest dcer. Pět z nich odešlo, ta poslední, třináctiletá, už nebude muset,“ konstatovala zakladatelka Nepal Youth Foundation. Šanci na život už nadace Olgy Murayové vykoupila dvanácti tisícům dívek.

Video Horizont ČT24 o zotročených dívkách v Nepálu
video

Horizont ČT24 o zotročených dívkách v Nepálu