Bulhaři staví hráz proti syrským uprchlíkům

Sofie – Bulharské úřady zahájily na hranici s Tureckem stavbu třicetikilometrové opony, která má zabránit přílivu zejména syrských uprchlíků. Těch do země jen letos dorazilo bezmála deset tisíc a situaci na východním Balkáně proto pozorně sleduje i Organizace spojených národů.

Plot z ostnatého drátu má pokrýt zejména nepřehledné úseky turecko-syrské hranice; pohyb obyvatel na hranicích Evropy dozorují i posílené hlídky a armáda. „Poté, co jsme začali patrolovat, tak na tomto úseku běženců výrazně ubylo - dokonce žádní ilegální imigranti nepronikli na takto hlídané hranici,“ informoval bulharský ministr obrany Angel Petrov Naydenov.

V Bulharsku běženců výrazně přibylo během letošního roku; zatímco loni se jich přes hranici s Tureckem dostalo více než tisíc, letos evidují úřady desetinásobný nárůst. Hlídky a ostnatý drát mají zabránit tomu, aby uprchlíci pronikali dále do vnitrozemí, a také zkomplikovat práci převaděčům.

O situaci v Bulharsku se nyní zajímá i OSN. „Rozhodli jsme se začít s programem spolupráce s bulharskou vládou, abychom zajistili ochranu a pomoc pro syrské uprchlíky,“ prohlásil komisař OSN pro uprchlíky Antonio Gueterres.

Video Reportáž o plotu na bulharsko-turecké hranici
video

Reportáž o plotu na bulharsko-turecké hranici