Podle ministerstva v JAR přijel Krejčíř do země legálně

Pretoria – Český podnikatel Radovan Krejčíř se v roce 2007 dostal do Jihoafrické republiky legálně, a ne na základě falešného pasu, jak dosud média tvrdila. S odvoláním na informace jihoafrického ministerstva vnitra to napsal zpravodajský server stanice SABC. V současnosti má Krejčíř status žadatele o azyl, který mu úřady garantují až do chvíle, kdy bude s konečnou platností o azylu rozhodnuto.  Česko roky usiluje o jeho vydání, řízení v této věci bude v JAR podle agentury SAPA pokračovat 6. prosince.

Zástupce ministerstva vnitra Mkuseli Apleni SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile. Až dosud se přitom psalo, že Čech ze Seychel odjel s falešným cestovním dokladem, a proto byl také v dubnu 2007 zadržen už na letišti v Johannesburgu. 

Záznamy podle Apleniho hovoří o tom, že Krejčíř se do JAR dostal legálně a vzápětí požádal o azyl. Jeho žádost sice byla zamítnuta, český podnikatel se ale proti tomu odvolal a na výsledek úředního řízení stále čeká. I kdyby také odvolací procedura skončila zamítnutím jeho žádosti, může se Krejčíř ještě obrátit na soud. Na definitivní verdikt tedy může čekat ještě dlouho a po celou dobu mu zákon garantuje uprchlický status. 

„Když byl v zemi, požádal o azyl. Nemáme právo mu jednoduše říct, že jeho případ zvážit nechceme,“ řekl Apleni s tím, že úřady otázku Krejčířova azylu řeší. „Jakmile bude rozhodnuto, tak se mu může buď říci, že dostal uprchlický status, nebo že byl zamítnut, takže bude deportován.“

Podle jihoafrických médií se řízení o Krejčířově vydání opět rozběhne 6. prosince, doposud byl přitom v souvislosti s pokračováním vydávacího řízení znám termín 9. prosince.

Úřady ho ze země mohou deportovat teprve poté, co vyčerpá všechny možnosti odvolání. Ve hře je však také žádost o vydání Krejčíře do České republiky, kde byl ve čtvrtek pravomocně odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. 

Český podnikatel je nyní v nemocnici, kde čeká na další soudní stání v případu, kde je podezřelý z pokusu o vraždu a únosu. Soud v Johannesburgu by měl v pondělí rozhodnout o jeho případném propuštění na kauci.