Vražda vojáka Rigbyho byla zbabělá a bezcitná

Londýn – V Británii začal ostře sledovaný proces se dvěma muži nigerijského původu obžalovanými z vraždy vojáka Lee Rigbyho. K činu došlo 22. května ve čtvrti Woolwich na jihovýchodě Londýna. Prokurátor soudu řekl, že šlo o „zbabělou a bezcitnou“ vraždu, kterou si útočníci předem dobře promysleli. Oba muži vinu popírají.

Útočníci najeli do Rigbyho zezadu autem rychlostí 60 kilometrů v hodině. Poté ho jeden bodal nožem a druhý se s mačetou „téměř úspěšně pokusil useknout mu hlavu“, popsal prokurátor. Rigbyho bezvládné tělo pak odtáhli doprostřed ulice, aby jej ukázali lidem. „Chtěli, aby veřejnost viděla následky toho, co může být popsáno jedině jako barbarský skutek,“ dodal.

Z útoku jsou obžalováni osmadvacetiletý Michael Adebolajo z Romfordu v anglickém hrabství Essex a dvaadvacetiletý Michael Adebowale z Greenwiche u Londýna. Oba se hlásí k radikálnímu islámu.

Početná stráž je dnes k soudu přivedla odděleně. Řízení se koná za přísných bezpečnostních opatření, neboť se po činu v Británii zvedla vlna protiislámských protestů.

Rigbyho vražda šokovala Británii nejen brutalitou, ale i celkovým přístupem obou obžalovaných. Vláda Davida Camerona čin označila za teroristický akt, obžaloba ho však jako terorismus nehodnotí. Adebolajo čelí navíc obžalobě z pokusu o zabití dvou policistů, kteří dorazili na místo vraždy a chtěli případ řešit.