Otrávení hlodavci mají zbavit Guam přemnožených hadů

Hagatna (Guam) - Ostrov Guam v Tichém oceánu se dlouhodobě potýká s přemnoženým hadem bojgou hnědou. Biologové proto sáhli k nouzovému řešení – vypustili do přírody myši otrávené slabým toxinem. Každý hlodavec na sobě nese vysílačku, s jejíž pomocí budou moct vědci sledovat úspěch akce.

Zdroj: Wikipedia/www.npswapa.org Autor: Onionhound

Myši v sobě mají 80 miligramů acetaminofenu, což je dost na zabití hada, ale nezabije to například kočku, pokud nesežere alespoň 15 otrávených myší. Psi a vepři by museli sežrat ještě mnohem víc, aby jim hrozily zdravotní následky.

Otrávené myši mají pomoct Guamu od přemnožených hadů.
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Autor: CHROMORANGE/Alfred Schauhuber

Deset tisíc hadů na kilometru čtverečním

Had nebo hadi se na ostrov mohli „svézt“ například americkou vojenskou lodí. Na Guamu našli ideální prostředí a začali se rychle množit. Zhruba v polovině 60. let byly bojgy hnědé rozšířené na polovině ostrova, v roce 1968 už prokazatelně žily na celém území. Nyní jejich počet přesahuje deset tisíc jedinců na čtvereční kilometr.

Bojga hnědáBojga hnědá byla na ostrov Guam náhodně zavlečena asi před 60 lety a její rozšíření představuje jednu z nejagresivnějších ekologických invazí v historii. Předpokládá se, že někdy v 50. letech minulého století se několik těchto hadů - nebo jen jedna oplodněná samička - dostalo na Guam, kde do té doby žádní podobní predátoři nebyli.


Přemnožení těchto hadů vedlo k vyhubení deseti z dvanácti ptačích druhů žijících na Guamu, zbylé dva sotva přežívají na speciálních místech, kde jsou před hady chráněni. Značné ztráty zaznamenávají i pozemní a stromoví obratlovci, a naopak se přemnožili pavouci.

Had škodí i lidským obyvatelům. Krom uštknutí jedem, který může být nebezpečný pro oslabené jedince, hadi často způsobují výpadky proudu, protože šplhají na sloupy elektrického vedení nebo lezou do transformátorů. Škody způsobené podobnými případy dosahují milionů dolarů.