Místo demonstrací vyrazili ráno protestující k čištění ulic. Po střetech s policisty na nich zůstaly zbytky kamenů a ostnatého drátu. „Je čas uklidit předtím, než vzdáme poctu králi,“ konstatoval jeden z protestujících s tím, že si demonstranti dají pár dní pauzu. Thajsko totiž očekává narozeniny krále Pchúmipchona Adunjadéta, který oslaví 86 let a v zemi se těší úctě u příznivců všech politických sil.
Po výročí ale protesty mohou dál pokračovat - jejich lídr, bývalý vicepremiér chce svržení premiérky Jinglak Šinavatrové a vládu takzvaného Lidového parlamentu. „Tento orgán pak určí nové cesty i politiku, včetně budování legislativy. Je třeba změnit zákony a reformovat Thajsko,“ podotkl Sutchep Tchaugsuban.
Demonstranti dál „střeží“ resort financí
Policie odhadla, že se ráno shromáždily před policejním velitelstvím asi tři tisíce protestujících, což byl relativně malý dav v porovnání s uplynulým týdnem. Několik set protestujících stále okupuje ministerstvo financí a velké administrativní středisko severně od hlavního města. Vláda ale běžně funguje a premiérka Šinavatrová se sešla s ekonomickými ministry ve svém úřadě, který policie tento týden hájila slzným plynem a vodními děly.
Demonstrace za svržení vlády začaly v Thajsku před více než týdnem. Prvotní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky které by do vlasti mohl beztrestně vrátit z exilu expremiér Tchaksin Šinavatra. Potyčky s policií si vyžádaly pět obětí a řadu zraněných.

V Thajsku je chvíli klid
Demonstranti tvrdí, že Šinavatrová je ve skutečnosti jen prodlouženou rukou svého sourozence - expremiéra. Ten po svržení žije od roku 2008 v zahraničí, aby unikl stíhání pro zneužití moci. Premiérka obvinění odmítá.
Šinavatrová je první premiérka v dějinách Thajska. V červenci 2011 získala podporu více než poloviny zákonodárců. Už tehdy se spekulovalo, že díky vítězství rodinného příslušníka by se mohl do země z exilu vrátit expremiér Šinavatra. V roce 2006 ho svrhl puč, v nepřítomnosti pak dostal dva roky vězení za zneužití pravomocí a soud mu navíc vystavil zákaz činnosti v politice. Jeho příznivci pak dlouho sváděli v ulicích Bangkoku boj se zastánci nové vlády Apchisita Vedžadžívy. Loni demonstrace ochromily město na 4 měsíce a zemřelo 91 lidí.
Bývalý telekomunikační magnát Šinavatra vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči. Volby byly považovány rovněž za zásadní krok k tomu, aby v monarchii skončilo politické násilí a zmenšila se propast mezi elitou a ostatními skupinami obyvatelstva. Především chudí Thajci zůstali vůči němu loajální.