V Thajsku klid před bouří. Královy narozeniny zastavily protesty

Bangkok - Situace v Thajsku se po několika dnech násilných protivládních protestů pozvolna vrací do normálu. Včera policie ustoupila davu demonstrantů a nechala je projít až k úřadu vlády. Policisté si s některými účastníky protestů dokonce podávali ruce. Lidé se pak asi po hodině pokojně rozešli. Nyní se Thajci připravují na oslavy králových 86. narozenin. Pak ovšem vypuknou protesty nanovo. "Obnovíme svůj boj 6. prosince. Začneme hned za úsvitu a budeme bojovat každý den, dokud nezvítězíme," řekl v projevu ke svým stoupencům vůdce protestu Sutchep Tchaugsuban.

Místo demonstrací vyrazili ráno protestující k čištění ulic. Po střetech s policisty na nich zůstaly zbytky kamenů a ostnatého drátu. „Je čas uklidit předtím, než vzdáme poctu králi,“ konstatoval jeden z protestujících s tím, že si demonstranti dají pár dní pauzu. Thajsko totiž očekává narozeniny krále Pchúmipchona Adunjadéta, který oslaví 86 let a v zemi se těší úctě u příznivců všech politických sil.

Po výročí ale protesty mohou dál pokračovat - jejich lídr, bývalý vicepremiér chce svržení premiérky Jinglak Šinavatrové a vládu takzvaného Lidového parlamentu. „Tento orgán pak určí nové cesty i politiku, včetně budování legislativy. Je třeba změnit zákony a reformovat Thajsko,“ podotkl Sutchep Tchaugsuban.

Demonstranti dál „střeží“ resort financí

Policie odhadla, že se ráno shromáždily před policejním velitelstvím asi tři tisíce protestujících, což byl relativně malý dav v porovnání s uplynulým týdnem. Několik set protestujících stále okupuje ministerstvo financí a velké administrativní středisko severně od hlavního města. Vláda ale běžně funguje a premiérka Šinavatrová se sešla s ekonomickými ministry ve svém úřadě, který policie tento týden hájila slzným plynem a vodními děly.

Demonstrace za svržení vlády začaly v Thajsku před více než týdnem. Prvotní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky které by do vlasti mohl beztrestně vrátit z exilu expremiér Tchaksin Šinavatra. Potyčky s policií si vyžádaly pět obětí a řadu zraněných.

Video V Thajsku je chvíli klid
video

V Thajsku je chvíli klid

Demonstranti tvrdí, že Šinavatrová je ve skutečnosti jen prodlouženou rukou svého sourozence - expremiéra. Ten po svržení žije od roku 2008 v zahraničí, aby unikl stíhání pro zneužití moci. Premiérka obvinění odmítá.

Šinavatrová je první premiérka v dějinách Thajska. V červenci 2011 získala podporu více než poloviny zákonodárců. Už tehdy se spekulovalo, že díky vítězství rodinného příslušníka by se mohl do země z exilu vrátit expremiér Šinavatra. V roce 2006 ho svrhl puč, v nepřítomnosti pak dostal dva roky vězení za zneužití pravomocí a soud mu navíc vystavil zákaz činnosti v politice. Jeho příznivci pak dlouho sváděli v ulicích Bangkoku boj se zastánci nové vlády Apchisita Vedžadžívy. Loni demonstrace ochromily město na 4 měsíce a zemřelo 91 lidí. 

Demonstrace v ThajskuBývalý telekomunikační magnát Šinavatra vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči. Volby byly považovány rovněž za zásadní krok k tomu, aby v monarchii skončilo politické násilí a zmenšila se propast mezi elitou a ostatními skupinami obyvatelstva. Především chudí Thajci zůstali vůči němu loajální.