Přípravy na útok v Evropě: Džihádisté si v Sýrii přebírají německé pasy

Berlín/Damašek - Teroristická organizace al-Káida používá pasy německých islamistů, aby mohla v Evropě plánovat útoky. S odvoláním na německé bezpečnostní zdroje to napsal magazín Focus. V Sýrii v současné době bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada asi tisíc mladíků z Evropy. Zhruba čtvrtina z nich pochází právě z Německa. Islámští radikálové se do Sýrie dostávají přes Turecko. „Zahájili jsme revoluci kvůli svobodě a rovnosti, ale tohle džihádisti nechtějí. Přišli zničit Sýrii,“ prohlásil jeden z velitelů povstalecké armády.

Muslimští extremisté z Německa prý musejí během cesty do válečných oblastí v Sýrii odevzdat své pasy, za něž dostanou výměnou syrské. Německé pasy pak využívají vycvičení teroristé, kteří jsou původním vlastníkům dokladů podobní. Organizace teroristy vybírá pro údery v Evropě.

Radikálové využívají takzvaných „bezpečných domů“

Zahraniční islamističtí bojovníci proti Asadovi, ale i proti opozičním povstalcům, přicházejí do Sýrie přes Turecko, kde využívají síť bezpečných domů, píše server BBC News. Jistý muž z pohraničního města Reyhanli podle BBC uvedl, že za poslední tři měsíce jím provozovaný bezpečný dům využilo přes 150 lidí, mezi nimiž bylo až dvacet Britů.

Vše podle něj probíhá na základě „pozvání od přátel“. Džihádisté se obvykle zdrží den dva, než překročí hranice do Sýrie. Stejně tak v jeho domě pobývají při návratu, když čekají na letecké spojení do svých domovských zemí.

  • Bojovník z Francie: „Jsou nás tisíce, doslova ze všech koutů světa. A všichni jsme z al-Káidy.“

Dotyčný se začlenil do jednotky čítající kolem osmi tisíc mužů, která se připojila k radikálnímu islamistickému uskupení Islámský stát v Iráku a Levantě.

Džihádisté vraždí i povstalce. Prý nejde o „pravé muslimy“

Během uplynulého roku se k boji proti Asadovým silám připojily tisíce zahraničních bojovníků. Nicméně původní opoziční ozbrojené síly poukazují na to, že džihádisté nebojují jen proti režimu, nýbrž se systematicky zaměřují i proti povstalecké Svobodné syrské armádě (FSA).

Jeden z velitelů FSA vypověděl, že musel utéct do Turecka poté, co jeho jednotku zajali radikální islamisté. „Řekli nám, že nejsme skuteční muslimové,“ uvedl. „Viděl jsem, jak mé přátele bili železnými tyčemi a rozbíjeli jim obličeje zásobníky munice, než je zabili,“ vylíčil (jak se žije samotným Syřanům v područí al-Káidy, čtěte zde).

Ozbrojeným silám prezidenta Bašára Asada se v posledním roce podařilo díky nasazení letectva znovu ovládnout řadu míst, která předtím obsadili vzbouřenci - zejména na severu podél hranic s Tureckem. Podle povstalců letecké údery obvykle předcházejí pozemním ofenzivám.

Ženeva II se blíží 

Mezinárodní mírová konference o Sýrii se uskuteční 22. ledna v Ženevě. Pozvánku dostane syrská vláda i opozice. Je to vůbec poprvé za tři roky trvání konfliktu, kdy se mají obě strany setkat u jednoho jednacího stolu. OSN věří, že konference povede k ukončení nepokojů (více o plánované konferenci čtěte zde). Syrská válka si podle odhadů od března 2011 vyžádala už více než 120 tisíc mrtvých a miliony lidí vyhnala z domovů.