Thajská premiérka kvůli protestům rozpustí parlament

Bangkok Sto tisíc lidí protestuje v thajském Bangkoku proti vládě premiérky Jinglak Šinavatrové. Ta oznámila, že rozpustí parlament a vyvolá předčasné volby, mohly by být na začátku února. Opoziční předáci ale požadují její rezignaci. V manifestacích hodlají pokračovat. „Nejsme šťastní. I když rozpustí parlament, pořád zůstávají u moci,“ volají protestující.

Několikatýdenní demonstrace přinášejí ovoce. Předsedkyně thajské vlády se rozhodla požádat hlavu státu o výnos, který rozpustí parlament. Slíbila zároveň brzké předčasné volby. Lid má podle ní rozhodnout, komu svěří moc v zemi. „V této chvíli, kdy se proti vládě staví mnoho lidí z mnoha skupin, je nejlepší cestou dát moc zpět thajskému lidu a uspořádat volby. Rozhodne tak thajský lid,“ uvedla premiérka.

Premiérka nejdříve navrhla referendum, opozice ale nesouhlasila a opustila parlament. Teď se jí nelíbí ani nové volby. Ty by podle agentur totiž mohla znovu vyhrát právě současná šéfka kabinetu. Její odpůrci tak chtějí úplnou rezignaci a odchod premiérky do zahraničí. V čele státu si představují takzvanou lidovou radu složenou ze jmenovaných lidí. Do splnění jejich požadavků v protestech nehodlají ustat. Premiérka však tuto myšlenku odmítla jako neústavní. Svůj návrh na všelidové hlasování nijak nespecifikovala, ovšem zdůraznila, že je v souladu s ústavou.

  • „Chci vyslechnout návrhy protestujících. Nelpím na své funkci,“ uvedla Šinavatrová v prohlášení: „Jsem připravena odstoupit a rozpustit parlament, pokud je to skutečně to, co thajský lid chce.“

Vláda navrhla, aby se volby konaly 2. února, přičemž toto datum musí ještě oficiálně schválit volební komise. Ta s uvedeným termínem podle všeho souhlasí. „Je velmi pravděpodobné, že se volby uskuteční 2. února, tedy v rámci limitu následujících 60 dní,“ prohlásila mluvčí komise. Volební úředníci se v příštích několika dnech sejdou s vládními představiteli, aby tuto otázku prodiskutovali, dodala.

Video Thajská premiérka rozpustí parlament
video

Thajská premiérka rozpustí parlament

Opoziční předák Tchaugsuban už dříve ohlásil na dnešek rozhodující protestní akci namířenou proti premiérce: „Dnes budeme pokračovat v pochodu na sídlo vlády. Našeho cíle jsme ještě nedosáhli. Rozpuštění parlamentu není náš cíl.“ Podle policejních zdrojů se do dnešních demonstrací v metropoli zapojilo celkem zhruba 100 tisíc lidí.

Vliv Tchaksina Šinavatry

Protestující premiérce vyčítají, že je loutkou svého bratra, bývalého premiéra Tchaksina Šinaváta. Ten podle nich ovlivňuje důležitá rozhodnutí kabinetu z exilu, kam odešel, aby se vyhnul soudům za korupci a zneužití moci.

Tchaksin Šinavatra
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kamran Jebreili

Protesty odstartoval návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl Šinavatra do vlasti beztrestně vrátit. Miliardáře svrhl v roce 2006 vojenský převrat. Od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

Při srážkách s policií, které doprovázely dosavadní protesty, přišlo o život devět lidí a na tři stovky utrpěly zranění. Šinavatrová v sobotu uvedla, že policie bude postupovat zdrženlivě, jestliže se lidé pokusí obsadit státní budovy, včetně jejího vládního úřadu. Ministr vnitra v neděli řekl, že policie není ozbrojena a má při sobě jenom štíty a obušky.