Celý svět přijíždí do Jižní Afriky, kapacity nestačí

Johannesburg – Vláda Jihoafrické republiky požádala občany, aby uctili památku zesnulého Nelsona Mandely ve svých provinciích a nesnažili se za každou cenu dostat na celostátní akce. Úřady začínají být přetížené příjezdem nejenom čestných hostů, ale také davů novinářů i turistů. Na zítřejší pietní shromáždění v Johannesburgu přijedou státníci z více než šedesáti zemí. Bude mezi nimi Barack Obama, Raúl Castro i David Cameron. Česko zastupuje ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Přímý přenos úterního pietního ceremoniálu bude ČT24 vysílat od 10:00 od 12:00.

Mandelu přijedou uctít desítky světových státníků

„Celý svět přijíždí do Jižní Afriky,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Clayson Monyela. Ujistil současně, že vláda je logisticky připravena mimořádnou událost zvládnout i přes krátký čas na organizaci. Vedle Obamy a Camerona přijedou i prezident Francie Hollande, německý prezident Gauck, vedoucí představitelé EU Van Rompuy a Barroso, stejně jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Z Jižní Ameriky přiletí mezi jinými brazilská prezidentka Rousseffová či venezuelský prezident Maduro. Kubánská vláda oznámila účast prezidenta Raúla Castra.

Na ceremonii bude i zimbabwský prezident Mugabe, íránský premiér Rúhání, afghánský prezident Karzáí, palestinský prezident Mahmúd Abbás nebo indický prezident Pranáb Mukherdží. Přijede i řada bývalých státníků, jako američtí exprezidenti George Bush mladší, James Carter a Bill Clinton, bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, někdejší šéf OSN Kofi Annan. Zastoupeny budou i královské rodiny. Z Británie přiletí následník trůnu princ Charles, z Belgie král Philippe.

Na johannesburgském stadionu budou i některé celebrity jako britský obchodník Richard Branson, americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová a rockoví zpěváci Bono a Peter Gabriel. Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí Jan Kohout, Slovensko rovněž šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Na pohřeb nepřijede tibetský duchovní vůdce dalajlama, kterému jihoafrická vláda v posledních čtyřech letech dvakrát odmítla vízum, údajně pod tlakem Číny. Chybět bude i izraelský premiér Netanjahu, který to podle izraelských médií zdůvodnil vysokými náklady na cestu. Komentátoři ale také připomínají, že Izrael s jihoafrickým režimem apartheidu udržoval velmi těsné vztahy.

Sarkozy i Hollande poletí každý svým speciálem. Z ekonomických důvodů

Ve Francii vyvolala účast Hollandea a jeho předchůdce Sarkozyho debatu o tom, jak budou oba politici známí vzájemnou averzí, cestovat. Nakonec poletí odděleně ve dvou letadlech Falcon patřících státní letce. Hollandeovi spolupracovníci to zdůvodnili „praktickými, technickými a ekonomickými důvody“.


Hotely praskají ve švech, na akreditace se čekají fronty

Pietní akce budou zaznamenávat tři tisíce místních i zahraničních novinářů. Při vydávání akreditací na johannesburgském výstavišti se tvořily o víkendu dlouhé fronty, místní žurnalisté se snažili odsunout zahraniční kolegy. Konflikty provázely i některé nedělní mše, protože kameramani často nebyli schopni filmovat, aniž by v záběru neměli kameru kolegů. V Johannesburgu je 165 hotelů, z nichž většina je naplněná. 

Mandela v poslední době churavěl, takže jeho pohřeb se průběžně připravoval rok. Příliv lidí, kteří se s ním chtějí rozloučit, ale překonal všechny plány. Vláda už upozornila, že o úterní pietní akci, která se bude konat na fotbalovém stadionu v Sowetu, je velký zájem a že se mnozí na stadion, který má kapacitu 95 tisíc lidí, nedostanou. Úřady slibují, že obřad bude možné sledovat na 90 obřích obrazovkách, které byly umístěny na oficiální pietní místa v provinciích.

„Lidé se musejí smířit s tím, že jakmile bude kapacita naplněna, policie a další orgány budou lidi posílat pryč. Vláda dělá, co může, aby zajistila co největšímu množství lidí možnost zúčastnit se akce,“ uvedla vláda v prohlášení k úterní pietě v Sowetu. 

Někdejší prezident bude pohřben v neděli ve vesnici Qunu, kde vyrůstal

V blízkosti vesnice Qunu byly uzavřeny silnice do vzdálenosti několika kilometrů, což rozhořčilo mnohé novinářské týmy, které mířily k domu, v němž Mandela vyrůstal, s veškerým vybavením včetně satelitních antén. Do provincie Východní Kapsko, kde Qunu leží, vypravují jihoafrické aerolinie mimořádné lety, avšak letiště ve městě Mthatha, které je Qunu nejblíž, bude od pátku vyčleněno pro hlavy států, které budou mířit na pohřeb. Premiérka provincie Východní Kapsko Noxolo Kivietová řekla, že se na nápor návštěvníků připravují energetici, prodejci i banky, avšak je nedostatek ubytovacích kapacit. „Vyzývám občany Východního Kapska, aby otevřeli své domy a návštěvníky ubytovali,“ sdělila.

Jeden z blogerů napsal, že tato výzva už zřejmě našla odezvu, protože někteří občané Qunu novinářům umožňují použít jejich venkovní záchody, což jsou často pouze díry vykopané v zemi, za poplatek deseti randů (20 korun).


V Qunu byla zpřísněna bezpečnostní opatření, je vidět množství vojáků a policistů. The Guardian píše, že než slavný bojovník proti apartheidu najde klid v hrobě prostě označeném jménem Mandela, jak si přál, čeká ho pohřeb, který takto skromný rozhodně nebude. 

Události v JAR k uctění památky Nelsona Mandely:

  • Pondělí 9. prosince – Památku zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely uctí na zvláštním zasedání jihoafrický parlament.
  • Úterý 10. prosince – Na fotbalovém stadionu na johannesburském předměstí Soweto začne v 10:00 SEČ oficiální pietní ceremonie za zesnulého bojovníka proti apartheidu. Očekává se návštěva mnoha světových státníků.
  • Středa 11. prosince až pátek 13. prosince – Mandelovo tělo bude tři dny vystaveno v otevřené rakvi v sídle vlády v Pretorii. Poklonit se mu bude moci jihoafrická veřejnost, zahraniční návštěvníci i další hosté. Rakev bude do budovy každý den převážena z vojenské nemocnice. Ve středu se budou moci lidé s Mandelou rozloučit od 12:00 do 17:30 místního času, zbylé dva dny pak od 8:00 do 17:30.
  • Sobota 14. prosince – Tělo bývalého prezidenta vojáci letecky přepraví do města Mthatha. Z místního letiště půjde procesí do nedaleko vesnice Qunu, kde Mandela vyrůstal a přál si zde být pohřben. Tradiční obřad provedou příslušníci kmene Tembu.
  • Neděle 15. prosince – Ve vesnici Qunu se uskuteční státní pohřeb Nelsona Mandely. Zúčastnit se ho budou moci jen vybraní hosté a zahraniční státníci. Očekává se asi 9 tisíc smutečních hostů.

Smutek za Nelsona Mandelu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Li Qihua