Není skřet jako skřet. Špioni hledali v on-line hrách teroristy

Washington - Američtí a britští agenti tajných služeb pátrali v on-line počítačových hrách po teroristech. Špioni se vydávali za různé postavy – třeba za skřety či elfy. Kauza se nevyhnula ani oblíbené hře World of Warcraft. Vyplývá to z dalších částí dokumentů, které vynesl bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden. Agentů prý bylo tolik, že museli vytvořit speciální skupinu, aby zajistili, že se nebudou špehovat navzájem.

Přísně tajný dokument NSA předal Snowden listu The Guardian. „Hry a virtuální prostředí (GVE) jsou příležitost!. Víme, že teroristé používají mnoho internetových komunikačních médií pro operační účely, jako je e-mail, internetové telefonování, chaty či webová fóra. Je vysoce pravděpodobné, že se pokusí využít i mnoho komunikačních možností, které nabízejí hry a virtuální prostředí,“ píše se v dokumentu datovaném asi před pěti lety.

Zpráva líčí svět on-line her jako místo soukromých setkání, která mohou použít skupiny k plánování a výcviku. Uvádí také, že radikální hnutí Hizballáh vytvořilo počítačovou střílečku k náboru a výcviku, přičemž cílem hry bylo stát se sebevražedným útočníkem. Proto si špioni vytvořili postavy ve fantasy světech her Second Life a World of Warcraft, aby prováděli sledování a sbírali data, napsal list The New York Times.

„Ono jim nestačilo, že špehovali e-mailovou komunikaci, odposlouchávali telefonické rozhovory, oslabovali šifrování a používali vyspělé hackerské techniky, aby nainstalovali špionážní programy do vybraných počítačů? Museli rozšířit svůj dosah i do Středozemě a na Xbox Live,“ napsal v reakci na tuto informaci britský spisovatel a odborník na počítačovou bezpečnost Graham Cluley.

NSA oponuje, že veškeré aktivity byly legální a nutné k ochraně státu. Jak ale uvádějí britské deníky, slídění mezi mezi troly, elfy a nemrtvými nepomohlo agentům zmařit ani jediný teroristický plán.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Nic jsme netušily, tvrdí firmy

Společnost Microsoft a tvůrce hry World of Warcraft, firma Blizzard Entertainment, vydaly nezávislá prohlášení, v nichž se uvádí, že o špionech slídících v jejich on-line světech nic nevěděly. World of Warcraft měla vloni na světě přes deset milionů předplatitelů, včetně pracovníků ambasád, vědců a vojáků. Firmě vlastnící práva vynáší až 200 milionů dolarů měsíčně.

Internetovým gigantům už dochází trpělivost. Ztráta soukromí podle nich podrývá svobodu - ale hlavně ohrožuje jejich zisky. Osm firem se proto spojilo do aliance pro reformu vládního sledování a žádají amerického prezidenta a Kongres o dalekosáhlé změny sledovacích programů.

NSA chtěla diskreditovat muslimské radikály pornem

Z jiného tajného dokumentu prozrazeného Snowdenem vyplývá, že NSA hodlala pošramotit pověst zastánců muslimského radikalismu odhalením jejich slabůstek, jako je navštěvování pornografických stránek na internetu. Podle dokumentu z loňského 3. října měla NSA vytipovaných šest „terčů“, prominentních muslimů, které hodlala elektronicky sledovat, aby získané „zranitelné“ poznatky využila k podkopání jejich důvěryhodnosti, pověsti a autority. NSA prý ve dvou případech kompromitující informace získala, ale tato nařčení nemohla být ověřena, napsal nedávno deník Huffington Post.


Americká agentura NSA se v červnu stala terčem kritiky kvůli odhalením týkajícím se programu na sběr informací PRISM. Na jeho základě může mít NSA přehled o téměř všech telefonních hovorech v USA. Může sledovat pohyb jakéhokoliv mobilu na světě, a dokonce zmapovat vztahy mezi uživateli mobilních telefonů. Nedávno se provalilo, že mezi sledovanými byli i vrcholní státníci - aféra tak poškodila vztahy USA zejména s jejich spojenci. Program umožňuje také mapovat obrovské objemy dat z provozu amerických internetových firem - a právě to jsou hlavní výtky ve zveřejněném dopise. Vlivné firmy byly v minulosti podezřívány z toho, že zpravodajským službám ochotně umožňují masový přístup do databází. To ale odmítají.

Snowden zůstává v Rusku

Snowden se nyní před americkou justicí ukrývá v Rusku, kde získal dočasný azyl. Nedávno se v Moskvě sešel s německým poslancem za Zelené Hansem-Christianem Ströbelem, kterému řekl, že je ochoten výměnou za bezpečnostní záruky přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami.

Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o Snowdenovo vydání. Chtějí ho stíhat za špionáž a vyzrazení utajovaných informací.

Video Horizont ČT24 o hrách plných špionů
video

Horizont ČT24 o hrách plných špionů