Žádná promlčitelnost: Rumunští komunističtí katani mohou před soud

Bukurešť - Rumunský ústavní soud dnes rozhodl, že vražda je nepromlčitelný zločin. Třiadvacet let po pádu komunismu tak otevřel cestu k odsouzení pachatelů zločinů z období komunistické vlády. Nejvyšší soudní instance v zemi konstatovala, že ustanovení trestního zákoníku, podle něhož jsou genocida, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nepromlčitelné bez ohledu na datum jejich spáchání, je v souladu s ústavou.

Předseda Rumunského ústavu pro vyšetřování zločinů komunismu Andrei Muraru verdikt ústavních soudců přivítal. Je to podle něj krok vpřed, který „umožní postavit komunistické katany před soud“. „Toto rozhodnutí bude hrát zásadní roli při vyšetřování zločinů spáchaných komunistickým režimem,“ zdůraznil.

Rumunská prokuratura letos na podzim oznámila, že zahájila trestní stíhání bývalých velitelů pracovního tábora a věznice, v nichž před padesáti lety našly smrt stovky politických odpůrců komunistického režimu. Rozhodnutí obvinit je z genocidy ale vyvolalo pochybnosti, zda bude proces dotažen do konce. Mimo jiné i proto, že tyto zločiny jsou už zřejmě promlčené.

Podle některých zdrojů komunistická justice v letech 1945 až 1989 poslala z politických důvodů do věznic a pracovních táborů více než 600 000 Rumunů. Trestně stíháno bylo doposud jen velmi málo lidí, kteří v této éře zastávali odpovědné funkce.

Video Horizont ČT24: V Rumusku budou vyšetřovat zločiny komunismu
video

Horizont ČT24: V Rumusku budou vyšetřovat zločiny komunismu