Podle opozice prý v Kyjevě hrozí vyhlášení výjimečného stavu

Kyjev – Aktivisté ukrajinské opozice v centru Kyjeva dále zpevňují barikády, které mají zabránit případnému dalšímu zásahu pořádkových sil. V metropoli byl sice v noci klid, městem ale kolují zprávy o očekávaném příjezdu policejních posil a autobusů a vlaků se stoupenci vládní Strany regionů. Šéf parlamentní frakce hlavní opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk v rozhovoru pro ruské vysílání Rádia Svoboda prohlásil, že režim na víkend připravuje masivní provokace s cílem vyhlásit v Kyjevě výjimečný stav.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Na náměstí Nezávislosti nocovalo podle kyjevského rozhlasu asi 4 000 lidí, v centru města a v jeho okolí hlídkovalo zhruba 2 000 policistů. Vláda podle Jaceňuka dopravuje do metropole své přívržence, kteří prý mají o víkendu vyvolat srážky s demonstranty. „Pak vyhlásí výjimečný stav, povolají armádu a demonstrace na náměstí Nezávislosti rozeženou,“ řekl Jaceňuk. Některá ukrajinská média informace o přesunech stoupenců vlády do Kyjeva potvrzují, vláda premiéra Mykoly Azarova ale opakovaně vylučuje, že proti demonstrantům zasáhne silou. Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko nicméně varoval, že opoziční akce nesmějí paralyzovat normální fungování třímilionového Kyjeva.

Ukrajinský proevropský demonstrant na barikádě v c…Organizátoři opozičního tábora na náměstí Nezávislosti vytvořili oddíly domobrany, do nichž se zapojilo už 4 000 lidí. Pomáhají při budování barikád, cvičí se v poskytování zdravotnické pomoci a mají i zajišťovat ochranu novinářům v případě policejního zásahu. Na náměstí lidé přinášejí potraviny, přikrývky a ošacení, o stravování se stará několik polních kuchyní. Čtyřiadvacetihodinový provoz opozičního tábora se financuje z dobrovolných příspěvků, na kontě pomoci se už sešlo kolem tří milionů hřiven (přes sedm milionů Kč). Uvolněnou náladu přes den i večer zajišťují kyjevské popové hvězdy, pro něž organizátoři vybudovali improvizovanou scénu. Ve čtvrtek večer přišly demonstrantům zahrát i české kapely Portless, Nylon Jail a Dva.


Němcova na Ukrajinu nepustili

Moskevský rozhlas oznámil, že ukrajinské úřady zakázaly vstup do země přednímu ruskému opozičnímu politikovi Borisi Němcovovi, vicepremiérovi Ruska v éře Borise Jelcina. Němcov, který ukrajinské demonstranty otevřeně podporuje, přiletěl ve čtvrtek na kyjevské letiště Boryspil, ale odjet do města nemohl. Podle ukrajinských pohraničníků mu byl vstup do země odepřen na příkaz místní tajné policie SBU. O důvodech tajná služba neinformovala.

V Kyjevských ulicích byl v noci klid
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

O budoucím směřování Ukrajiny vyjednává kyjevská vláda v Bruselu i v Moskvě. V sídle Evropské unie jedná už několik dní vicepremiér Serhij Arbuzov, který s evropskými partnery sestavuje „cestovní mapu“ vedoucí k integraci Ukrajiny do evropských struktur. Do Moskvy odjel vicepremiér Jurij Bojko, jehož úkolem je stabilizovat hospodářské vztahy s Ruskem.

Arbuzov ve čtvrtek potvrdil, že jeho země brzy podepíše asociační dohodu s Evropskou unií. Brusel zároveň má pomoct Kyjevu k získání záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu. Opozice a demonstranti v ulicích ale slovům o sbližování se Západem nevěří. „Vypadá to jako nekončící vtip. Ukrajinská vláda vždycky slíbí asociační smlouvu podepsat - sliby ale nikdy nedodrží. Stanovisko unie je přitom jasné: dveře jsou otevřené a dohoda může být podepsána kdykoli. Podle mě vláda jen blafuje,“ reagoval na to Jaceňuk.


Do Bruselu míří Lavrov i Kličko

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví v pondělí Brusel. S šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, která v minulých dvou dnech navštívila Kyjev, má Lavrov při pracovní snídani projednat situaci na Ukrajině a výsledky listopadového summitu Východního partnerství v Litvě. Kyjev tam měl podepsat smlouvu o přidružení, prezident Janukovyč ale na poslední chvíli podpis odvolal.

Video Ukrajinští demonstranti jsou k vládním slibům skeptičtí
video

Ukrajinští demonstranti jsou k vládním slibům skeptičtí

Ukrajinští demonstranti jsou k vládním slibům skeptičtí

S6 13.12.

Rozhovor s Kryštofem Michalem

Šéf ukrajinské opoziční strany UDAR Vitalij Kličko navštíví Brusel 19. a 20. prosince. Jeden z hlavních vůdců opozice bude v sídle EU v době unijního summitu. Podle BBC ho pozvala německá kancléřka Angela Merkelová, která se s Kličkem chce osobně setkat.