Ani 10 let po dopadení Saddáma nenašel Irák klid

Tikrít - Přesně před deseti lety zadrželo americké komando iráckého diktátora Saddáma Husajna. Ze stínu války ale země dodnes nevyšla - čtyři milióny lidí utekly z domovů, statisíce přišly o život a teroristické útoky jsou denní realitou. 

V den svého polapení byl Saddám Hussajn jen stínem někdejšího vůdce, před kterým se třásli Iráčané i okolní země.

Operace Rudý úsvit odhalila zarostlého a šedivého starce v těsné díře poblíž jeho rodného Tikrítu. Uvnitř se krčil s několika zbraněmi a balíkem bankovek v hodnotě tři čtvrtě milionu dolarů. Udali ho vlastní lidé.

„Řekl: Jsem Saddám Husajn, prezident Iráku, a chci vyjednávat. Voják mu odpověděl: Prezident Bush posílá pozdravy,“ popsal okamžik Husajnova dopadení americký voják. 


Úkryt, ve kterém našli Američané Husajna
Zdroj: ČT24

Poprava o tři roky později uzavřela éru muže, jehož Amerika léta pokládala za spojence - a pak za úhlavního nepřítele.

Saddám měl za sebou dvě války v Zálivu a léta teroru obyvatel, včetně hromadné popravy vesničanů z Dudžailu - zločin proti lidskosti, za který byl později popraven. Západ ho ale přecenil - zbraně hromadného ničení, hlavní argument americko-britské invaze z roku 2003, se v Iráku nikdy nenašly.

Irák po Saddámovi se ale nestal bezpečnějším místem. Mezi šíity a sunnity vzplálo sektářské násilí, celé regiony ovládla al-Káida. V nich vybírá výpalné a podniká výpady do jiných částí Iráku. Denně tu v průměru vybuchnou dvě až tři bomby. Jen v říjnu podle OSN zabily 979 lidí. Tak jako dva kolemjdoucí minulé pondělí u výlohy Alího obchodu. On sám měl štěstí.

Video Před deseti lety byl dopaden Saddám Husajn
video

Před deseti lety byl dopaden Saddám Husajn

Před deseti lety byl dopaden Saddám Husajn

13.12.2013, UD

Horizont ČT24: Před 10 lety byl dopaden Saddám Husajn