Bronzový Mandela dohlíží na Pretorii

Pretoria - Před sídlem vlády v jihoafrické metropoli Pretorii byla dnes odhalena devítimetrová socha zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely. Ten zemřel 5. prosince ve věku 95 let a v neděli byl pohřben ve vesnici Qunu, kde prožil dětství a kde si přál být i pochován.

Slavnostního odhalení sochy, která představuje usmívajícího se Mandelu s rozpřaženými pažemi, se účastnili nejvyšší představitelé země i členové exprezidentovy rodiny. Na místě byl například současný prezident Jacob Zuma i jeho předchůdce Thabo Mbeki, ale i Mandelův vnuk Mandla.

„Teprve včera jsme Tatua uložili k odpočinku. Dnes majestátně povstává tady, u sídla vlády, jako symbol míru, smíření, jednoty a pokroku,“ řekl Zuma, který použil jednu z Mandelových přezdívek - Tata, výraz, který v jazyce xhosa znamená otec.

Prostranství před komplexem vládních budov Union Buildings z dob koloniální éry je jako místo pro monumentální Mandelovu sochu velice symbolické. Právě tam exprezident v roce 1994 složil prezidentskou přísahu a během 20. století tam byla podepsána i řada rasových zákonů, proti nimž celý život bojoval. Minulý měsíc se také připomínalo 100 let od dokončení stavby vládního komplexu.

V Pretorii odhalili devítimetrovou sochu Mandely
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Socha, kterou zhotovili jihoafričtí umělci Andre Prinsloo a Ruhan Janse van Vuuren, stála podle informací vlády osm milionů randů (15,5 milionu korun). Váží 4,5 tuny a je zatím největší na světě.

V Jihoafrické republice se dnes slaví státní svátek - Národní den smíření, který má připomínat jednotu všech obyvatel země po ukončení apartheidu. Zároveň oficiálně končí desetidenní období smutku po Mandelově úmrtí; vlajky stažené na půl žerdi se vracejí zpět na stožáry.