Německá velká koalice je na světě - s několika překvapeními

Berlín – Podepsáním koaliční smlouvy dnes stvrdili vytvoření velké koalice německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), předseda sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel a předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CDU) Horst Seehofer. Vláda se ujme funkce v úterý, kdy poslanci zvolí Merkelovou kancléřkou. Velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a SPD povede Německo potřetí v historii, předtím se na jejím vytvoření dohodli v letech 1966 a 2005. Jména členů nové vlády přinesla i několik překvapení, samotné Merkelové začíná už třetí období v pozici kancléřky. Spekulace, že by v půlce čtyřletého mandátu odešla, odmítá jako nesmyslné.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Hannibal Hanschke/DPA

CDU bude mít ve vládě kancléřku a pět ministrů (mimo jiné financí, vnitra, zdravotnictví a obrany), SPD pošle do kabinetu šest zástupců (Gabriel bude vicekancléřem a ministrem hospodářství a energetiky, do čela ministerstva zahraničí se po čtyřech letech vrátí sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier a SPD bude řídit i justici) a tři resorty ve vládě budou řídit zástupci CSU (mimo jiné ministerstvo dopravy).

Merkelová dnes vyzdvihla, že její kabinet bude muset vyřešit problémy spojené s transformací německé energetiky či zajistit hospodářskou stabilitu země bez prohlubování státního dluhu a bez zvyšování daní. „Velká koalice je koalicí pro velké úkoly,“ řekla před podpisem smlouvy.

Angela Merkelová si připíjí na další funkční období
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Sohn

Poprvé žena s tureckými kořeny, první žena v čele obrany

Členkou spolkové vlády bude vůbec poprvé žena s tureckými kořeny. Místopředsedkyně SPD a poslankyně Aydan Özoguzová bude zastávat úřad pověřenkyně vlády pro migraci, běžence a integraci. Nahradí tak Marii Böhmerovou, která tuto pozici zastávala od roku 2005. Tehdy se tento vysoký úřad stal součástí agendy kancléřství, předtím spadal pod příslušná ministerstva. „Cítím se jako Němka, jsem ale také hrdá na svůj turecký původ,“ prohlásila 46letá politička, která je dcerou tureckých přistěhovalců.

Merkelová se postarala také o další překvapení, když Ursulu von der Leyenovou po jejím působení na ministerstvu práce a sociálních věcí poslala jako vůbec první ženu do čela resortu obrany. „Ti, kteří ji znají, vědí, že se kromě sociálních věcí vždy zajímala o mezinárodní problémy. Myslím si, že je to pro ministra obrany skvělá kombinace. Je to vzrušující práce se spoustou výzev,“ prohlásila kancléřka. Oddaná bojovnice za ženské kvóty a sedminásobná matka von der Leyenová se až do svých 42 let živila jako gynekoložka, politiku má ale v genech. Její otec Ernst Albrecht byl 14 let premiérem Dolního Saska.

„Určitě se budu zabývat otázkou, jak kombinovat práci vojáků s jejich rodinami a co s nimi děláme, když se ze zahraničních misí vrátí zpět domů,“ prohlásila ministryně, která bude mít na povel skoro čtvrt milionu lidí a roční rozpočet 33 miliard eur. Své priority za zrovnoprávnění žen teď bude moci prosazovat i tam, kde povětšinou dominují muži.

CDU/CSU a SPD jednaly o vládě zhruba dva měsíce. Na podmínkách koalice se shodly na konci listopadu a koaliční smlouvu poté schválila předsednictva obou konzervativních stran. Konečné potvrzení velké koalice dodala SPD, když v sobotu vyhlásila výsledky vnitrostranického referenda. V něm se více než tři čtvrtiny hlasujících vyslovily pro vstup strany do vlády s konzervativci.

Video Horizont 24 o nové německé vládě velké koalice
video

Horizont 24 o nové německé vládě velké koalice