Slavný „vlakový lupič“ Biggs je po smrti. Nikdy nelitoval

Londýn - Ve čtyřiaosmdesáti letech zemřel Ronnie Biggs - jeden z aktérů „velké vlakové loupeže“. S patnáctičlenným gangem před padesáti lety přepadl poštovní vlak a ukradl 120 pytlů s penězi v hodnotě odpovídající dnešním 40 milionům liber. Biggs pak strávil ve vězení jen pár měsíců. Proslul tím, že se mu podařilo uprchnout a usadit se na desítky let do bezpečí v Brazílii. Až v roce 2001 se sám vzdal britským úřadům, nicméně své účasti na loupeži nikdy nelitoval.

V jednoduchosti je síla

Loupež, díky níž se Biggs stal jedním z nejznámějších zločinců světa, proběhla v noci z 8. na 9. srpna 1963. Událost, která se odehrála v poštovním vlaku jedoucím z Glasgow do Londýna, se stala inspirací nejen pro další zloděje, ale i filmové tvůrce. A ve své podstatě byla prostá: gang přehodil signály na železniční trati a na vybraném místě zastavil poštovní vlak.

Lupiči pak bez použití zbraní ukradli 120 pytlů s penězi a rozdělili si rekordních 2,6 milionu liber. Zcela bez násilí se ale akce neobešla - jeden z lupičů uhodil strojvedoucího vlaku Jacka Millse obuškem do hlavy. „Padl jsem na kolena. Pamatuji si, jak klečím na podlaze a moje kabina je plná banditů. Všude kolem sebe jsem viděl jejich nohy,“ konstatoval Mills, který o sedm let později na následky zranění zemřel.

Už pět dní po přepadení vlaku policie objevila opuštěnou farmu, kde se gang skrýval. Následovalo zatýkání. Ačkoliv samotnou loupež provedli lupiči v maskách a s rukavicemi, v jejich úkrytu nebyla o otisky prstů nouze. Proces s pachateli loupeže odstartoval v lednu 1964. Soudce nakonec vynesl rozsudky vězení v celkové délce 300 let. Nikdy se ale nepodařilo najít většinu lupu, který tvořily použité bankovky nižších hodnot.

Video Horizont 24 k úmrtí Ronnieho Biggse
video

Horizont 24 k úmrtí Ronnieho Biggse

Horizont 24 k úmrtí Ronnieho Biggse

HOR 18.12.

Zemřel Ronnie Biggs - aktér velké vlakové loupeže

Jan Jůn o smrti Biggse a velké vlakové loupeži

Biggs přitom spravedlnosti unikal celých 35 let. Dostal sice třicet let natvrdo, odseděl si ale jen něco přes rok. V červenci 1965 totiž s pomocí provazového žebříku zdolal 7,5 metru vysokou zeď věznice Wandsworth a odjel přichystanou dodávkou. Opustil Británii, v Paříži si plastikami změnil vzhled a ukrýval se ve Španělsku či Austrálii. V roce 1970 nakonec zakotvil v Brazílii. „Kdybych se vrátil do Anglie, hrozilo by mi podle všeho ještě osmadvacet let vězení. To by bylo moc dlouho. Jak říká moje žena, musela bych za to zaplatit,“ prohlásil lupič v roce 1974.

Jan Jůn, publicista

„Jeho pověst jakéhosi Robina Hooda se přes půl století udržovala díky bulvárním deníkům, které ho podporovaly. Na druhou strany Biggsovy životní osudy byly velice zajímavé – je to velmi dobrodružná postava.“


Biggs se pravděpodobně vzdal ze zdravotních důvodů

Muž sice několikrát čelil pokusům o vydání, vždy se ale dokázal extradici ubránit. Zruinován a po záchvatech mrtvice částečně ochrnutý se teprve v roce 2001 sám vzdal britským úřadům. Jako důvod Biggs uvedl únavu ze života na útěku a chuť dát si ještě jednou pivo ve své oblíbené hospodě. Podle méně sentimentální verze si jen už nemohl dovolit platit lékařskou péči v Brazílii, a proto zvolil bezplatný servis britského vězeňského systému.

Biggs o svém životě

„Udělal bych všechno znovu. Včetně utrpení, žalu i hezkých chvil. Bez váhání bych všechno udělal stejně.“


„Jestli se mě chcete zeptat, jestli lituju toho, že jsem byl jedním z vlakových lupičů, pak je moje odpověď 'NE!',“ napsal Biggs novinářům letos v létě na tabulku, kterou poslední léta používal vážně nemocný muž ke komunikaci se světem. Naopak lituje toho, že musel zemřít strojvedoucí, a toho, jak trpěla jeho rodina. Kvůli zdravotnímu stavu propustili Biggse v roce 2009 z vězení. Odvezen byl do londýnského sanatoria. Naposledy se na veřejnosti ukázal letos v březnu – na pohřbu svého kumpána, strůjce velké vlakové loupeže.