V Itálii demonstrovaly tisíce lidí, čekalo se jich ale víc

Řím - Tisíce lidí dnes na římském náměstí Piazza del Popolo demonstrovaly proti vládě, vysokým daním i proti nezaměstnanosti v zemi. Organizátoři předpokládali, že na akci přijde až 40 tisíc lidí, a později své očekávání zmírnili na 15 tisíc; agentury nakonec hovořily jen o několika tisících demonstrantů.

Vlna protestů v uplynulých dnech ochromila celou Itálii. Jejich inspirátorem se stalo Hnutí vidlí založené skupinou sicilských sedláků, kteří žádali větší pomoc od kabinetu. Jejich akce ale postupně přerostla v širší hnutí vyjadřující nespokojenost s nejrůznějšími institucemi. Stoupenci Hnutí vidlí byli i dnes v italské metropoli. Prohlásili, že jejich protest bude pokojný. „Jsme sice naštvaní, ale nejsme násilníci,“ řekl jeden z vůdců hnutí Danilo Calvani.

Demonstranti se bouřili zejména proti klesajícím platům a nezaměstnanosti, která se v Itálii pohybuje okolo 12 procent, u mladých přesahuje dokonce 40 procent. Demonstranti vykřikovali hesla požadující rezignaci vlády premiéra Enrika Letty. „Vládnoucí třída z nás udělala zloděje a mafiány. Ničí naši zemi! Ať odstoupí,“ hřímal Calvani před davy lidí na náměstí. „Nechceme, aby nám vládl tento kabinet. Nezastupují nás, neposlouchají nás, jen kradou a nic jiného. Chceme nové volby,“ citovala agentura Reuters jihoitalského zemědělce Valeria Lorussa.

Italský prezident Giorgio Napolitano v souvislosti s protesty v zemi varoval před nebezpečím sociálních nepokojů. Široké vrstvy obyvatelstva se podle něj ocitly v tíživé situaci, a proto je potřeba podniknout taková opatření, která by jim pomohla. Prezident vyzval vládu Enrika Letty k rychlému přijetí potřebných reforem.

Někteří demonstranti i policie se obávali, že krajně pravicoví radikálové se dnes vmísí mezi protestující a pokusí se vyprovokovat incidenty. Svou účast například oznámilo italské neofašistické hnutí CasaPound. Jeho viceprezident Simone Di Stefano byl o víkendu zadržen kvůli tomu, že vtrhl do kanceláří Evropské komise v Římě a strhl tam vlajku EU. I kvůli těmto obavám z násilí některá protestní hnutí odřekla svou účast na demonstraci, takže počet protestujících byl nižší, než se čekalo.