Napít se v Neapoli a zemřít: Camorra svými skládkami zamořuje vzduch, vodu i půdu

Neapol - Italská mafie nechvalně proslula okázalými vraždami na veřejnosti, zabíjí ale i pomalu a potají. Camorra kolem Neapole zřídila tisíce nelegálních skládek toxického odpadu. Jedovaté látky zamořují vodu i vzduch a z půdy se dostávají do potravin. Nejúrodnější italská oblast Kampánie se na mnoha místech proměnila v nebezpečnou zónu. Farmáři pod Vesuvem sice vypěstují krásně vypadající zeleninu, pak už se jí ale ani nedotknou. Jejich brokolice obsahuje smrtící dávku jedů. Občanské protesty sílí, ale zatím mnoho nepřinesly.

Půdu i vodu ve studních zamořilo olovo, arzén a průmyslová rozpouštědla ze skládek, které nelegálně založila neapolská mafie. Camorra si na nepohodlném odpadu vybudovala výnosnou živnost. Už od 80. let dováží do Kampánie jedovaté chemikálie z podniků ze severní Itálie. V Kampánii podle ekologů skončilo asi 10 milionů tun průmyslového odpadu, což by se vešlo asi na 450 tisíc nákladních aut.

O bezpečné uložení odpadu se mafie nestará. Nepoužitelné smetí končí na jedné ze tří tisíc černých skládek. Stovky smetišť hoří a chrlí do vzduchu zplodiny, které ohrožují zdraví obyvatel. Lékaři v oblasti zaznamenávají rostoucí počet případů rakoviny. Týdeník l'Espresso navíc pod titulkem Napít se v Neapoli a zemřít zveřejnil studii, podle níž je závadná i pitná voda ve velkoměstě. Neapolský starosta Luigi de Magistris hrozí, že po týdeníku bude u soudu požadovat miliardu eur jako odškodné za poškození pověsti.

Úřady sice vážné problémy se skládkami nepopírají, varování před ohrožením lidských životů ale zlehčují. Podle politiků zatím žádná studie neprokázala jasný vztah mezi uskladněnými chemikáliemi a zvýšeným počtem úmrtí. Neapolským nicméně dochází trpělivost. V listopadu vyšlo protestovat proti znečištění více než 30 tisíc lidí. Krátce předtím soud poprvé v dějinách poslal na 20 let do vězení mafiánského bosse za zamoření životního prostředí. Francesco Bidognetti část odpadu ukládal dokonce pod fotbalové hřiště v rodné vesnici. Během procesu navíc vyšlo najevo, že velká část peněz za odpad končila v kapsách politiků.

„Camorra, mafie ani 'ndrangheta nezmizí, dokud k ní budou politici a podnikatelé shovívaví. Dokud budou podnikatelé ochotní brát od mafie peníze, prát je a investovat,“ prohlásil prokurátor Giovanni Conzo. Úřady neprobudily ani obrovské problémy před šesti lety, kdy se Neapol topila v moři odpadků, které nebylo kam vyvážet. Stačilo, aby mafie zablokovala vlastní skládky. Stejná situace se od té doby opakovala už několikrát, zasahovat musela i armáda. Berlusconiho vláda tehdy slíbila nové bezpečné skládky a spalovny, žádná z nich ale zatím nestojí.

Video Kampánii zamořují nelegální mafiánské skládky
video

Kampánii zamořují nelegální mafiánské skládky