V Miami soutěží roboti-záchranáři. V budoucnu pomohou při krizových katastrofách

Miami (USA) – Havárie v japonské elektrárně Fukušima neznamenala jen vážnou jadernou katastrofu, ale i podnět k technologickému vývoji. Vědci ze Spojených států, Koreje a právě Japonska od té doby intenzivně pracují na robotech, kteří by pomáhali při nejkrizovějších katastrofách. Své poznatky a vývoj nyní mohou vědecké týmy vzájemně porovnat na klání v americkém Miami. Sedm nejpropracovanějších robotů zde soutěží v několika disciplínách.

Video Kyberzáchranáři - nová naděje?
video

Kyberzáchranáři - nová naděje?

Cílem celého projektu je, aby stroje byly schopné reagovat co nejrychleji a bez pomoci člověka se například pohybovat v troskách a plnit úkoly v extrémních podmínkách. Kdyby ve Fukušimě mohl někdo během prvních 24 hodin dovnitř, mohlo by se zabránit nejhorším následkům katastrofy. Ale žádný člověk tam nemohl kvůli vysoké radioaktivitě," zmiňuje vývojář Oskar von Stryk.

Roboti musí zvládnout v časovém limitu otevírání a procházení dveřmi, chůzi po obtížném terénu, spojování hadic, otáčení ventilů nebo řízení auta. Jejich tvůrci se přitom domnívají, že stroje by mohly jednou zastat například práci hasičů.