Korupce v Turecku: tři ministři podali demisi

Ankara - Kvůli rozsáhlé korupční aféře, která v posledních dnech otřásá Tureckem, dnes podali demisi hned tři ministři tamní vlády. Premiér Recep Tayyip Erdogan se proto večer setkal s prezidentem a předložil mu seznam ministrů, které chce nyní do své vlády dosadit. V centru Istanbulu se poté shromáždil dav asi 5 000 demonstrantů požadujících Erdoganovu demisi. Policie proti manifestantům tvrdě zasáhla slzným plynem. Aféra zahýbala finančními trhy v Istanbulu, kde prudce oslabily akcie i kurz turecké liry.

Dnešní manifestaci v Istanbulu svolala podle agentury AFP desítka organizací blízkých politické opozici. Demonstranti skandovali hesla jako: „Korupce je všude“ a „Postavme se všude na odpor“. Podle tureckých médií se protestující shromažďovali i na dalších místech ve městě.


Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, zda Erdogan jmenuje pouze náhradníky za ty ministry, kteří odstoupili, anebo zda provede rozsáhlejší změny. Opozice volá i po jeho demisi.

Demisi podali ministři vnitra Muammer Güler, hospodářství Zafer Çaglayan a životního prostředí Erdogan Bayraktar, jejichž synové jsou vyšetřovaní kvůli policejnímu obvinění z rozsáhlých podvodů.

Vláda kvůli vyšetřování korupční kauzy zbavila funkcí zhruba 70 vysokých policejních důstojníků. Zahájená protikorupční kampaň totiž zasáhla vládní a podnikatelské špičky a Erdogan už v sobotu aféru označil za „špinavou operaci“ namířenou proti jeho kabinetu. Mimo jiné prohlásil, že protikorupční vyšetřování podněcují „mezinárodní skupiny“ a „temná spojenectví“, a nepřímo pohrozil vyhoštěním velvyslanců některých západních zemí.

Dnes ale zřejmě v souladu s vývojem událostí možnou odůvodněnost vyšetřování připustil, když prohlásil, že jeho vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nebude korupci tolerovat. „AKP nebude přehlížet ani tolerovat korupci. Kdyby to dělala, ztratila by smysl své existence,“ prohlásil premiér podle agentury Reuters na stranickém mítinku.

Mezi 24 osobami, které policie zatkla 17. prosince a obvinila je z účasti na podvodech, jsou také synové ministra vnitra a hospodářství. Policie zadržela i syna Bayraktara, ale toho následně vyšetřující soudce propustil. Çaglayan dnes kauzu označil za „špinavý komplot“ proti vládě a dodal, že odstoupil, aby „umožnil pravdě vyjít na světlo“.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/Xinhua
Autor: Lu Zhe

Ministr životního prostředí ale při dnešním oznámení své rezignace v televizi NTV překvapivě vyzval k odstoupení samotného předsedu vlády. „Jsem přesvědčen, že premiér by měl pro dobro tohoto národa a země také odstoupit,“ prohlásil. Podle agentury AFP rovněž poznamenal, že „si nemá co vyčítat“, pokud jde o vyšetřování stavebních projektů citovaných v rámci velkého finančního skandálu. Jednal prý „s plným vědomím předsedy vlády“.

Na aféru reagovaly i akcie

Vývoj kolem korupční aféry se odrazil i na akciovém trhu v Istanbulu. Jeho hlavní index dnes odepisoval kolem tří procent a ztráty prohloubil po výzvě, aby rezignoval i premiér Erdogan. Podobně kurz turecké liry (TRY) vůči dolaru po výzvě k premiérově rezignaci oslabil na 2,0855 z předchozích 2,0650 TRY, kde byl ráno.

Aféra v části turecké veřejnosti znovu roznítila emoce proti Erdoganově vládě, které se projevily už v polovině letošního roku masovými demonstracemi. Prezident Abdullah Gül ve snaze uklidnit veřejnost v úterý slíbil, že se v případu nebude nic zakrývat a že vyšetřování povedou nezávislé soudy.

Mezi zadrženými je mimo ministerských synků i ředitel státní banky Halkbank Süleyman Aslan. Při vyšetřování jde, jak naznačil Bayraktar, o podezřelé stavební projekty, ale podle agentury DPA krom jiného také o to, zda převody zlata realizované pomocí Halkbanky nepředstavovaly porušení mezinárodních sankcí uvalených na Írán. Podle tureckých médií policie našla v bytě vysokého činitele Halkbanky 4,5 milionu dolarů (přes 90 milionů Kč) ukrytých v krabicích od bot. Další více než milion dolarů údajně objevila v bydlišti Gülerova syna Barise.

Video Korupční skandál v Turecku
video

Korupční skandál v Turecku

Nynější rozruch odhalil hluboké rozpory mezi Erdoganem, který vládne už třetí funkční období za sebou, a umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem, jenž má vliv na policii a justici. Erdoganova pozice doposud nebyla bezprostředně ohrožena, ale veřejný střet s ministrem životního prostředí, jenž ho vyzval k demisi, by mohl být velkým problémem. Stejně jako roztržka mezi AKP a Gülenovým hnutím Hizmet, která by mohla zásadním způsobem poznamenat výsledky místních voleb. Ty jsou plánovány na březen.