Vánoce ve světě: Se sněhem, bez sněhu i pod vodou

Londýn/New York - Tisíce Britů se po vánoční bouři probudili do dnešního vánočního rána bez elektřiny. Podobná situace byla i na severu Francie. Rozmary počasí si vyžádaly v obou zemích nejméně šest obětí. Jižní Anglie je pod vodou, za posledních 24 hodin tu napršelo to, co jinak za měsíc. Další problémy způsobil vítr o síle hurikánu, zkomplikoval zejména dopravu. Silné sněhové bouře napáchaly škody i v Severní Americe. V USA a v Kanadě stále zůstávají bez proudu statisíce domácností, 24 lidí zemřelo.

Na třech místech Velké Británie byly vyhlášeny nejvyšší povodňové stupně, na zhruba 350 místech platí varování před záplavami. Podle ostrovních úřadů jsou postiženy zejména jih a centrální část Anglie. 

Desítky tisíc Britů se ocitly bez elektřiny již na Štědrý večer. Technici se dnes ráno, kdy se rozdávají dárky, snažili co nejvíce rozvodných sítí zprovoznit. Za poslední tři dny zemřelo v Británii v důsledku silného větru a deště pět lidí, včetně muže, který se snažil zachránit svého psa z rozvodněné řeky.

Rozmary počasí zkomplikovaly tisícům lidí cestu domů na svátky. Velké problémy mělo zejména londýnské letiště Gatwick, které v úterý zasáhly „závažné výpadky elektřiny“, takže lety začaly nabírat zpoždění. Letiště i dnes na svých internetových stránkách uvádí, že „kvůli nepříznivému počasí za posledních 48 hodin dochází stále v některých částech severního terminálu k výpadkům elektřiny, což způsobuje zpoždění letů“. 

Kvůli špatné viditelnosti bylo uzavřeno mezinárodní letiště ve francouzském Nice. Rovněž došlo k výpadku elektřiny, který zasáhl asi 120 tisíc domů v oblasti Bretaně na severozápadě země.

Výkyvy počasí způsobily problémy i ve střední Evropě. Ve městě Nowy Soncz na jihu Polska odnesl velmi silný vítr střechu skladiště, která pak zablokovala železniční trať. V Zakopaném zase skončila bez střechy místní škola.

Vánoční bouře pak zamířila na jih, ve Španělsku kvůli ní vykolejil vlak, teď se na ni připravuje Itálie. Meteorologové čekají až dvanáct centimetrů srážek, které by mohly způsobit bleskové povodně.

Video Bílé Vánoce: Statisíce lidí bez proudu
video

Bílé Vánoce: Statisíce lidí bez proudu

USA a Kanada jsou pod sněhem a bez proudu

V USA se kvůli sněhové bouři zpozdilo více než sedm tisíc letů na letištích v New Yorku, Washingtonu a Chicagu. S problémy se potýkají i řidiči na silnicích, neboť cesty jsou kluzké. Statisíce lidí zůstávají bez proudu, rozvodné společnosti oznámily, že potrvá několik dní, než bude elektrické vedení plně obnoveno. 

V kanadské provincii Ontario zemřeli dva lidé na otravu oxidem uhelnatým poté, co k vytápění svého domu po výpadku elektrické energie použili plynový generátor. Jen v samotné ontarijské metropoli Torontu nemocnice přijaly dalších jedenáct přiotrávených lidí. Další dva mrtvé z téže příčiny hlásila policie v provincii Quebec.

Národní meteorologická služba varovala, že teploty na středozápadě mohou klesnout hluboko pod bod mrazu. Do dnešního večera se v oblasti od Západní Virginie po Pensylvánii, Ohio a New York očekává sněžení. Naopak do jižních států až po Floridu přinese studená fronta déšť.