Rusko poskytne Bělorusku další půjčku, až dvě miliardy dolarů

Moskva - Rusko poskytne Bělorusku v příštím roce další půjčku, která bude v objemu až dvou miliard dolarů, tedy přes 40 miliard korun. Podle agentury ITAR-TASS to dnes v Moskvě oznámil ruský prezident Vladimir Putin, který se tam setkal s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska mezi bývalými sovětskými republikami, muselo v roce 2011 devalvovat o 65 procent svůj rubl vůči americkému dolaru. Důvodem byla podle agentury Reuters nutnost omezit deficit způsobený nadměrnými vládními výdaji.

  • „Ruská vláda se při dnešním setkání rozhodla pomoci svým kolegům v souvislosti s tím, co se děje na globálních trzích, a poskytne Bělorusku v roce 2014 dodatečnou půjčku až do výše dvou miliard dolarů,“ sdělil Putin na tiskové konferenci po jednání s Lukašenkem.
Alexandr Lukašenko
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Klimentyev Mikhail

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev novinářům následně sdělil, že forma poskytnutí úvěru se nyní zvažuje. Stěží ale tyto prostředky budou pocházet z Fondu národního blahobytu, z něhož Rusko nyní ve formě nákupu státních dluhopisů poskytne pomoc ve výši 15 miliard dolarů Ukrajině.