Egyptská vláda zařadila Muslimské bratrstvo k teroristům

Káhira - Egyptská vláda zařadila islamistické Muslimské bratrstvo, které Egyptu vládlo do letošního léta, k teroristickým organizacím. Soudy bratrstvu už dříve zakázaly činnost. Agentura AP uvedla, že toto dramatické rozhodnutí dá úřadům více pravomocí proti bratrstvu zasahovat.

Ministr vyššího školství Husám Ajsá dnes v televizi přečetl rozhodnutí ministrů. „Kabinet prohlásil Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci,“ řekl. Dodal, že v důsledku tohoto rozhodnutí mohou být potrestáni všichni, kdo ke skupině patří, financují ji nebo propagují její aktivity. Ministr sociální solidarity Ahmad Buraj řekl, že rozhodnutí znamená zákaz všech aktivit bratrstva včetně demonstrací.

Bezprostředním důvodem tohoto rozhodnutí prý byl úterní atentát na policejní velitelství, při němž v deltě Nilu zemřelo 16 lidí a stovka osob utrpěla zranění. K akci se přihlásila skupina sympatizující s al-Káidou, bratrstvo se od útoku distancovalo. Vláda je ale přesvědčena, že za útokem jsou muslimští bratři. „Egypt byl tímto odporným činem Muslimského bratrstva zděšen od severu k jihu. Je to další z násilných činů proti Egyptu a Egypťanům, Muslimské bratrstvo tím jasně prokazuje, že nezná nic jiného než násilí. Egypt ani jeho obyvatelé se nemohou podřizovat terorismu Muslimského bratrstva,“ řekl Ajsá.

Nastražený automobil po explozi před policejním velitelstvím
Zdroj: ČTK / AP

Organizace vznikla v Egyptě v roce 1928 a prosazovala islám i násilnými útoky. Za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka měla zakázánu politickou činnost. Po Mubarakově pádu v roce 2011 se dostala k moci legálně ve volbách a do čela země se postavil její prezidentský kandidát Muhammad Mursí.

Aby mohlo Muslimské bratrstvo kandidovat ve volbách, vytvořilo si tehdy politickou složku Stranu svobody a spravedlnosti, která poté z voleb vyšla s největším počtem hlasů. Její zástupce Ibráhím Sajd řekl, že dnešní rozhodnutí vlády nebude mít na práci jeho strany žádné dopady. Podle něj tato skupina prosazuje umírněný islám. „Na nás toto rozhodnutí nemá vliv a jeho význam se rovná hodnotě papíru, na němž je napsáno. Lživá obvinění nemohou ovlivnit naše ideje,“ řekl Sajd.


Bratrstvo ani Mursí ale nedokázali Egypt řídit způsobem přijatelným pro liberální kruhy a kladli velký důraz na islám. Konaly se proti nim pravidelné a bouřlivé protesty. Armáda v červenci Mursího přinutila odstoupit a dosadila pak dočasnou vládu, kterou podporuje. Ta postupně odstavuje bratrstvo od moci, ale jeho početní stoupenci pořádají pravidelné demonstrace. Soudy bratrstvu zakázaly činnost, nařídily zabavit jeho majetek, stovky členů jeho vedení jsou zatčeny a čeká je soud.