Po včerejší rezignaci ministrů představil turecký premiér nové složení vlády

Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes představil nové složení vlády, kterou narychlo vytvořil po demisi tří ministrů svého kabinetu. Ti se ve středu rozhodli složit funkci v reakci na korupční skandál, který Tureckem zmítá už několik dnů. Premiér trvá na tom, že celý případ je „rozsáhlým spiknutím“ proti jeho vládě. Hlavní prokurátor, který kauzu vyšetřoval, dnes oznámil, že mu byl případ odebrán.

Večer by mohly vypuknout nové demonstrace svolané opozicí, která požaduje Erdoganův odchod. Rezignaci celé vlády - křičeli už ráno demonstranti v centru Istanbulu. Původně klidné setkání nakonec skončilo policejním zásahem. Protestující házeli po policistech kameny. Ti odpověděli slzným plynem a kouřovými granáty.

Kerem Gungor, protestující v Istanbulu:

„Myslím, že se v té korupci úplně utopili, takže podle mě jsou změny ve vládě nutné. Myslím, že i premiér by měl odstoupit. Lidé už toho mají dost. Každý se cítí pod tlakem. A noví ministři tlaku veřejnosti neuleví.“


Nový kabinet má 26 členů, mezi kterými chybí deset ministrů z předchozí vlády. Na svém postu zůstal například ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, zatímco ministra pro evropské záležitosti Egemena Bagise, jehož jméno také zaznělo v médiích v korupční kauze, vystřídal Mevlut Cavusoglu. Všichni členové vlády jsou z Erdoganovy proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Recep Erdogan:

"Někteří z ministrů se rozhodli rezignovat kvůli aktuálnímu vývoji, někteří z nich, protože se chystají na volby starostů. A některé změny jsem rozhodl já sám."


Bezprecedentní protikorupční operace turecké justice budí pozornost místních médií a veřejnosti už více než týden. Ve středu přerostla v nepříjemný politický skandál pro Erdogana, když vládu opustili tři z jeho blízkých spolupracovníků. Demisi podali ministři vnitra Muammer Güler, hospodářství Zafer Çaglayan a životního prostředí Erdogan Bayraktar. Jejich synové jsou vyšetřovaní kvůli obvinění z rozsáhlých podvodů.

Zafer Çaglayan (vpravo) a Muammer Güler (uprostřed)
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Mustafa Kaya

Postavením premiéra zvlášť otřáslo to, že jeden z odstupujících ministrů ho vyzval k demisi. Bayraktar, který podle agentury AFP neskrýval rozhořčení nad svým vyhozením z vlády, řekl, že Erdogan věděl o všem, co on jako ministr dělal. „Na základě toho se domnívám, že premiér by měl podat demisi,“ prohlásil ve středu bývalý ministr.

Premiér ale zůstává od začátku případu věrný svému tvrzení, že jde o spiknutí proti jeho vládě. „Jedná se o případ, který se představuje v podobě justiční operace, ale který ve skutečnosti útočí na budoucnost Turecka,“ řekl za potlesku svých příznivců Erdogan při večerním oznamování nového kabinetu.

Krátce po demisi tří ministrů se ve středu večer sešly v ulicích některých měst tisíce protivládních demonstrantů. V Istanbulu proti nim zasáhla policie slzným plynem.

Video Po včerejší rezignaci ministrů představil turecký premiér nové složení vlády
video

Po včerejší rezignaci ministrů představil turecký premiér nové složení vlády

Po včerejší rezignaci ministrů představil turecký premiér nové složení vlády

Změny v turecké vládě tématem Událostí

Případ, v rámci něhož policie zatkla desítky osob, poškozuje Erdoganuvu stranu AKP v době, kdy vede kampaň před volbami do místních zastupitelstev 30. března 2014.

Podle komentátorů jde ve skutečnosti boj o moc mezi Erduanovou vládou a vlivným muslimským duchovním Fetulahem Gylenem, který žije ve Spojených státech. Mezi policisty má údajně spoustu příznivců. A právě policisty současný premiér obviňuje ze špinavé hry.